banner39

ABD stoğu tükenen İsrail'e cephane gönderiyor

Pentagon sözcüsüne göre, 325 konteyner yükü cephanenin, İsrail'in Gazze saldırıları ile herhangi bir ilgisi yok.

Arşiv 10.01.2009, 12:09 10.01.2009, 13:25
ABD stoğu tükenen İsrail'e cephane gönderiyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, İsrail'e 325 standart konteyner dolusu cephane gönderiyor. Cephane mühimmatı, bu ay içinde Yunanistan'ın Astakos limanından İsrail'in Ashdod limanına iki ayrı seferde götürülecek.

ABD savunma bakanlığı sözcüsü Yarbay Patrick Ryder, gönderilen cephanenin İsrail'in Gazze saldırısı ile bir bağlantısının olmadığını ileri sürdü. Pentagon sözcüsüne göre, İsrail'e gönderilen cephane, İsrail'deki ABD silah stoğu için. Sözcünün, ABD'nin herhangi bir acil ihtiyaç durumu için bazı ülkelerde silah ve cephane stoğu bulunduğunu söylemesi dikkat çekti.

Basına sızan ABD Donanma Askeri Deniz Nakliyat Komutanlığı belgesinde, 325 adet standart 20 feet (6 metre) uzunluğundaki konteynerler içindeki cephanenin Yunanistan'ın Astakos limanından İsrail'in Ashdod limanına ocak ortalarında iki ayrı seferde götürüleceği belirtiliyor.

Pentagon sözcüsü hava kuvvetlerinden Yarbay Patrick Ryder, gemilerin izleyeceği rotayı güvenlik gerekçesi ile açıklayamayacağını fakat İsrail'e cephane gönderilmesi planının doğru olduğunu söyledi.

Ryder, "Cephane gönderilmesi önceden konuşlandırılan İsrail'deki ABD cephane stoğu ile ilgilidir. Bu; ABD ve İsrail arasında 1990'da yapılan anlaşmaya uygun olarak Kongre'nin izni ile yapılıyor. Sevkiyat önceden planlandı, Gazze'de şimdiki durumla bir ilgisi yok" iddiasında bulundu.

Sevkiyatının ABD'den yapılacağını belirten Ryder, kargoda hangi tür silah ve cephanenin bulunduğunu ile ilgili herhangi bir detaylı bilgi vermedi. Gemi ile sevkiyat düzenlemesinin 31 Aralıkta yapıldığı ve ilk geminin 25 Ocak ve ikinci geminin ise ay sonundan önce İsrail'e gitmeyeceği belirtildi.

Eylülde, ABD Kongresi 1000 sığınak delici füzenin İsrail'e satılmasını kabul etmişti. GPS güdümlü GBU-39 bombaları dünyanın en isabetli silahlarından biri olarak kabul ediliyor.


 

Yorumlar (7)
deniz 14 yıl önce
bence çaktırmadan gazze deniz sahilleri mayınlanmalı hatta israil karasuları bile mayınlanmalı.
mustafa 14 yıl önce
insani değerleri tükenmiş liderler bu katliyama siyasi birtakım bahaneler sebebiyle seyirci kalırken, vicdan sahibi sivil halk gazzelilerle birlikte kan ağlamaktadır. Fakat onların da eli kolu bağlı, hareket yeteneği ellerinden alınmış olduğu için ağlamaktan başka bişey yapamamaktadırlar. Keşke onları örgütleyip böyle haksızlıklar karşısında eyleme geçirebilecek esaslı bir liderimiz olsa da, hiç olmazsa somalili korsanlar kadar olabilseydik, o gemileri ele geçirip gazzeli kardeşlerimizin safına katabilseydik...
OKU 14 yıl önce
Silah nakli için Abd ihale açmasına gerekyok. Suud kralı bir gemi, Mısır Devlet başkanı bir gemi hayırlarına(!) gönderirlerse filistin meselesi kısa zamanda hallolur(!).
ahmet 14 yıl önce
zebanilerde cehenneme odun taşıyor.görelim kimin ateşi kuvvetli olacak.
duyguhal 14 yıl önce
nasıl bir dünya ya ama allah yanlarına bırakmaz bunu Obama deilen kişi silah yerine kızlarını gönderseydi savaşa yermiydi.okadar çocuğu katlediyorlar yaaa
reis03 14 yıl önce
İsrail askerlerinin evlerine sağ salim dönmeleri için dûâ ediyoruz
Ali Batakçıoğlu 14 yıl önce
Allah israil dahil tüm islam düşmanlarını kahretsin diyorum , Amerika silah cephane göndermek için zaman seçmemiş beklemiş aslında bu savaşın direktiflerin hepsi Amerikadan geliyor ben buna kalıbımı basarım, Allah sizi kahretsin Rabbim EL KAHHAR sıfatı ile sizi kahretsin, Allah belanızı versin, o mübarek topraklarda o mümin ve müminelerin o günahsız çocukların bebeklerin kanı yerde kalmıcak inşeAllah
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?