banner39

ABD: Suriye Hesap Vermeli

Hariri cinayetinden sonra Suriye ve Lübnan’a yönelik baskılarını yoğunlaştıran ABD yönetimi, BM raporunun ardından harekete geçerek Suriye’ye yönelik tehditlerin dozunu artırdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD: Suriye Hesap Vermeli

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bush, BM’yi Harekete Geçmeye Çağırdı

ABD Başkanı George Bush, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri cinayetiyle ilgili Suriye'yi işaret eden raporu görüşmek üzere BM'nin mümkün olan en kısa sürede toplanması gerektiğini söyleyerek Suriye’ye yönelik harekete geçmeye çağırdı.

Raporun işaret ettiği sonuçların son derece kaygı verici olduğunu söyleyen Bush, dünyanın vereceği tepkinin de buna göre olmasının gerektiğini belirtti. Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da, Suriyeli yetkilileri hesap vermeye çağırdı. Ülkesinin bundan sonra izleyeceği yol ile ilgili ipucu vermeyen Rice, artık odaklanılması gereken adresin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olduğunu vurguladı.
 
Raporda Suriye'ye Örtülü Suçlama

Refik Hariri suikastını soruşturan BM heyetinin raporunda Şam'ın suikasta karıştığı ima edildi; Suriyeli yetkililer 'yanlış yönlendirmeyle' suçlandı. Genel Sekreter Kofi Annan'a sunulan raporda, Hariri'nin konvoyunu hedef alan bombalı saldırıyı ''çok kapsamlı örgütlenmesi olan bir grubun gerçekleştirdiği ve planlamasının aylar almış olması gerektiği'' belirtiliyor.

Rapora göre, bu suikastın üst düzey Suriyeli ve Lübnanlı güvenlik yetkililerinin bilgisi dışında düzenlendiğini hayal etmek zor. Suriyeli yetkililerin ve Suriye yandaşı Lübnanlıların saldırıya karıştıklarını ima eden Alman uzman Detlev Mehlis 53 sayfalık raporunda soruşturmanın bu haliyle tamamlanmış sayılamayacağını ve Lübnan yargı ve güvenlik teşkilatlarının öncülüğünde sürdürülmesi gerektiğini kaydediyor.
 
Olayla ilgili olarak çok sayıda yetkilinin ifadesini alan Mehlis, Dışişleri Bakanı Faruk el-Şara dâhil olmak üzere Suriyeli yetkililerin soruşturma sürecini yanlış yönlendirmeye çalıştıklarını öne sürüyor. Raporun bir kopyası bugün Güvenlik Konseyi'ne gönderilecek.

Suriye'nin rapora ilk tepkisi Enformasyon Bakanı Mehdi Dahlallah'tan geldi. Enformasyon Bakanı, ''yanlış ve siyasi amaçlı'' diye nitelediği raporu Suriye'nin reddettiğini söyledi.

Emil Lahud: İstifa Etmeyeceğim

Rapor, Lübnan'ın Suriye yanlısı Cumhurbaşkanı Emil Lahud tarafından da reddedildi. Cumhurbaşkanı Lahud, görevden ayrılmayı düşünmediğini söyleyerek, suikastın gerçekleşmesinden dakikalar önce kendisinin telefonla arandığı iddiasında hiçbir doğruluk payı olmadığını açıkladı.

Beyrut'taki siyasi gözlemciler, raporda yer alan suçlamaların önceden beklenmesine karşın Lübnan'da gene de şok yarattığını ve sokağa çıkmamayı düşünen çok sayıda kişinin çocuklarını okula göndermekten vazgeçtiğini bildiriyorlar.

Şubat ayında Beyrut'taki bombalı saldırıda ölen Hariri'nin yanı sıra konvoyundaki 20 kişi de patlamada hayatını kaybetmişti. Emil Lahud'un muhalifi olan Hariri, Suriye askerlerinin ülkesinden geri çekilmesini talep ediyordu. Eski başbakan Refik Hariri'nin suikast sonucu ölümü, Lübnan'da kitlesel gösterilere neden olmuştu. Bu durum uluslararası baskılar altında kalan Suriye'nin Lübnan'daki 30 yıllık askeri varlığına son vererek askerlerini geri çekmesiyle sonuçlandı.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?