banner39

ABD Suriye'ye baskısını artırdı

ABD yönetimi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın temaslarında da gündeme gelen Suriye konusunda baskılarını artırıyor. Suriye'yi, Birleşmiş Milletler'in Lübnan'dan çekilme kararına tam olarak uymamakla suçlayan Beyaz Saray, bu ülkenin Lübnan'

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Suriye'ye baskısını artırdı

Suriye'nin Lübnan'daki seçimleri etkilediğini savunan ABD yönetimi, bu ülkenin Lübnan'da ''kara listesi'' bulunduğunu ileri sürdü. Beyaz Saray sözcüsü Scott Mcclellan "Suriye'nin Lübnan'a müdahale etmesi ve seçmenleri etkilemesinden dolayı üzgünüz " dedi. Mcclellan, "Suriye gizli servis ajanlarının Lübnan'da faal olduğunu ve bu ülkenin içişlerine karıştığını" öne sürdü. New York Times gazetesine konuşan kimi ABD yetkilileri de Lübnan'da bazı gazeteci ve siyasilere yönelik suikast çabalarında Suriye'nin parmağı olduğuna dair bazı kanıtlara ulaştıklarını öne sürüyor. Suriye tüm askeri ve istihbarat görevlilerinin 26 nisanda Lübnan'dan çıktığını açıklamıştı. Ancak Beyaz Saray sözcüsü bu durumun şüpheli olduğunu belirtti. Sözcü, "Suriye, Güvenlik Konseyi'nin kararlarına tam olarak uymalıdır" dedi. "Birleşmiş Milletler Lübnan'a denetçilerini geri göndermelidir" diyen Beyaz Saray sözcüsü, "dünya Suriye'yi yakından izliyor. Lübnan seçimlerinin serbest ve adil bir şekilde dış etkiler olmaksızın yapıldığını görmek istiyoruz" diye konuştu.

Bush'tan Suriye'ye uyarı             
          
ABD Başkanı George Bush da dün Suriye'ye yönelik yeni bir uyarıda bulunarak, seçim sürecinin devam ettiği Lübnan'da bir ''yıldırma ortamı'' yaratmakla suçladığı Suriye'den, gizli servis üyelerini bu ülkeden çekmesini istedi. Bush, komşusunun içişlerine karışmaması yönündeki baskılararağmen Suriye gizli servis üyelerinin Lübnan'da varlığını sürdürdüğünedair istihbaratların ''sinirini bozduğunu'' söyledi.
 
Suriye'den ABD'ye yalanlama

Suriye Enformasyon Bakanı Mehdi Daklallah ise, ABD'nin, ''Suriye, halen Lübnan'da istihbarat çalışanı bulunduruyor'' şeklindeki iddiasının doğru olmadığını söyledi. Daklallah, Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'ya yaptığı açıklamada, iddianın taraflı olduğunu ve gerçekleri yansıtmadığını belirtti.  Daklallah, Suriye'nin, Lübnan'daki tüm askerleriyle birlikte diğer birimlerini de çektiğini kaydetti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan da, Suriyeli istihbarat çalışanlarının, Lübnan'dan çekilip çekilmediklerini araştırmak üzere, bu ülkeye bir ekip gönderme kararı aldı.  BM sözcüsü Fred Eckhard, ekibin Lübnan'a hangi tarihte gideceğinin henüz belirlenmediğini söyledi. 
 
Suriye reform kararı aldı
 
Suriye ise baskıları bertaraf etme çabasında. İktidardaki Baas partisi Şam'daki kongresinde çeşitli alanlarda reform kararı aldı. Olağanüstü hal yasası ulusal güvenlikle sınırlandırıldı, basın yasasında basın özgürlüğünü artıracak değişiklikler kabul edildi. Baas partisinin, vatandaşlık hakları elinden alınan Kürtlerin sorununa çözüm talimatı verdiği de belirtildi. Parti, etnik ve dini temelli olmamak kaydıyla başka partilerin de siyaset yapması fikrini prensip olarak benimsedi. Bu arada, Suriye basınında çıkan bir karikatürde, Suriye Baas partisinin aynaya baktığında Saddam Hüseyin’i görmesi konu ediliyor.

Şam'da çatışma

Öte yandan, Suriye'de, polisle İslamcı olduğu iddia edilen bir grup arasında çıkan çatışmada, 2'si gruptan 1'i polis, 3 kişinin öldüğü bildirildi.  Resmi haber ajansı, Şam'da eylem yapmayı planlayanlara yönelik operasyonda bir polisin de yaralandığını duyurdu. Ajans, kendilerine ''Şam Askerleri'' diyen grubun bir üyesinin tutuklandığını belirtti.      

   

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?