banner39

ABD Suriye'ye Daha da Yüklenecek

The Independent gazetesi yazarı Rober Fisk, eski Lübnan Başbakanı Hariri'ye düzenlenen suikastle ilgili BM'nin hazırladığı raporda "Hariri suikastinde Lübnan ve Suriye'nin örtbası" olduğuna işaret edildiğini bildirdi. Bush'un, Çarşamba günü konuyla ilgili

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Suriye'ye Daha da Yüklenecek

Eski Lübnan Başbakanı Hariri'ye düzenlenen suikaste ilişkin gelişmeleri yakından takip eden Ortadoğu uzmanı yazar Robert Fisk, The Independent gazetesinde Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan raporun satır başlarını dünya kamuoyuna duyurdu. "Birleşmiş Milletler, Hariri suikastinde Lübnan ve Suriye'nin örtbasını ortaya koydu" başlıklı yazısında Fisk, Birleşmiş Milletler'in hazırladığı bir raporda suikastin ardından delillerin ortadan kaldırıldığının açıklanacağını belirtiyor. Fisk'in yazısı özetle şöyle: "ABD Başkanı George Bush'un, Çarşamba günü, Refik Hariri suikastinde Suriye ve Lübnan'ın parmağı olduğunu açıklaması bekleniyor. Birleşmiş Milletler soruşturma heyeti ve İsviçreli bomba uzmanları saldırının ardından araçların incelenmesine fırsat olmadan olay yerinden kaldırıldıklarını belirlediler.
Hariri'nin daha önce bir bombalı araçla öldürüldüğü yolundaki açıklamalara karşı, şimdi, yaklaşık 600 kilogram patlayıcının yolun altına döşenmiş olabileceği belirtiliyor." Fisk, Independent gazetesine ulaştırılan ve soruşturmayı yürüten ekibe de verilen bir fotoğraftan bahsediyor yazısında. "Patlamadan yaklaşık 36 saat önce, tam patlamanın olduğu yerde bir kapak görülüyor. Bu kapağın yanında yerde duran cismin ne olduğu belirlenebildi mi? Soruşturmayı yürüten ekip, patlayıcıların ateşlenmiş olabileceği iki binayı da incelemeyi sürdürüyor. Hariri ailesinin bazı fertlerine, bu soruşturma raporunun, ucu Suriye ve Lübnan hükümetlerine ulaşacak şekilde geniş bir uluslararası soruşturma başlatacağının söylendiği de ifade ediliyor."

Rice: Suriye’ye yoğunlaştık

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, yoğunlaştıkları konunun Suriye’nin askerlerini, Lübnan’dan bütünüyle çekmesi olduğunu dile getirdi. Rice, ülkesinin İran’a yönelik tutumunda ise bir değişiklik olmadığını belirtti. Amerikan ABC televizyonuna konuk olan Dışişleri Bakanı Rice, Hizbullah’a yönelik yaklaşımlarının hala değişmediğini vurguladı ve Lübnanlıların adil bir seçim süreci yaşamalarının ülkedeki gerçek güç dengesini ortaya çıkaracağını söyledi. Condoleezza Rice, ABD’nin İran’a yönelik tutumunda ise herhangi bir değişiklik olmadığını belirterek, İsrail Başbakanı Ariel Şaron’a, İran’a yönelik bir saldırı gerçekleştirebilmesi için yetki verilmediğini savundu. Rice ayrıca 2008’de ABD başkanlığına kesinlikle aday olmayacağını dile getirdi.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?