banner39

ABD Suriye'ye elçi atamasını durdurdu

ABD'nin Suriye'ye 5 yıl aradan sonra atamaya karar verdiği büyükelçi Washington'da kaldı

Arşiv 14.04.2010, 12:27 14.04.2010, 12:27
ABD Suriye'ye elçi atamasını durdurduDünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye ile yeni bir başlangıç kapsamında beş yıl aradan sonra Şam'a göndermeyi planladığı büyükelçi Washington'da kaldı.

İsrail'in Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, ABD dışişleri "bir sonraki emre kadar" büyükelçinin Şam'a gidişini erteledi. Gazete, karara gerekçe olarak Suriye'nin Hizbullah'a Scud füzeleri sağladığı iddialarını gösterdi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından getirilen ve Suriye'yi Lübnan'daki Hizbullah'ı silahlandırmakla suçlayan iddia, Arap basınında da yer almıştı.

Peres,"Suriye barış istediğini söylüyor, ama aynı zamanda, tek amacı İsrail'i tehdit etmek olan Hizbullah'a da Scud füzeleri gönderiyor" demişti.

"İsrail Suriye’yi uyardı"

İsrail'in iddialarını gündeme getiren Kuveyt Al Rai gazetesi, İsrail’in, Lübnan’daki Hizbullah örgütüne Scud füzeleri sağlanması konusunda, Türkiye aracılığıyla Suriye’yi uyardığını da savundu.

Al Rai gazetesi, Washington’daki Amerikan kaynaklarına dayanarak İsrail ve Batı istihbarat örgütlerinin, Suriye ordusunun, İsrail’in topraklarının çoğuna ulaşabilen uzun ve orta menzilli Scud füzelerinin Lübnan’daki Hizbullah’a teslim ettiğini ve füzelerin kullanılması konusunda Hizbullah elemanlarına eğitim verdiğini öne sürdü.

Buna karşın, Al Rai, Hizbullah’a verilen füzelerin en son teknoloji ürünü olmadığını ve Lübnan’ın topraklarının iyice içine konuşlandığı gibi göründüğünü bildirirken Yedioth da, Hizbullah’ın, balistik füzeleri olan tek hükümet dışı örgüt olduğuna dikkat çekti.

ABD, Suriye- İsrail görüşmelerine destek vermek amacıyla Şam'a uzun bir sürenin ardından büyükelçi atanacağını açıklamış. ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'nde büyükelçi yardımcısı olarak görev yapan Robert Stephen Ford'un ismi görev için öne çıkmıştı.

ABD, 14 Şubat 2005 tarihinde Lübnan'ın eski başbakanı Refik Hariri'ye düzenlenen suikastın ardından o dönemki Şam büyükelçisi Margaret Scobey'yi geri çekmiş, o dönemden beri bu göreve yeni bir isim atamamıştı.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?