banner39

ABD Suriye'yi Scud iddiasıyla geriyor

İsrail'in ortaya attığı Suriye Hizbullah'a Scud verdi iddiası Washington-Şam ilişkilerini yine gerdi

Arşiv 20.04.2010, 08:56 20.04.2010, 13:55
ABD Suriye'yi Scud iddiasıyla geriyorDünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkedeki Suriyeli üst düzey diplomatı, Suriye'nin "Hizbullah'a muhtemel Scud füzesi transferi" konusundaki "provokatif davranışı"nı gözden geçirmek üzere bakanlığa çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Gordon Duguid, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD'nin, özellikle SCUD gibi balistik füze sistemleri olmak üzere, Suriye'den Hizbullah'a her türden silah transferini en sert şekilde kınadığını" belirtti.

Açıklamada, "Hizbullah ya da bölgedeki diğer terör örgütlerine her türlü silah transferinin derhal durdurulması" istendi.

İSRAİL İDDİASIYLA KOPARILAN FIRTINA

Sözcü, bu türden silah transferlerinin, sadece bölgeyi istikrarsızlaştırma etkisi olacağını, İsrail'in güvenliği ve Lübnan'ın egemenliğine önemli tehdit oluşturacağını savundu.

Duguid, AP'ye daha sonra telefonla verdiği demeçte ise bakanlığın "Hizbullah'a Scud füzesi trasferi yapıldığını" doğrulamadığını, Suriyeli diplomat Züheyr Cabbur'la yapılan görüşmenin amacının, ABD'nin endişelerini yinelemek ve Suriye'nin silah ticaretiyle ilgili sorulara cevap aramak olduğunu ifade etti.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, Şam yönetimini, Hizbullah'a Scud füzesi sağlamakla suçlamıştı. Suriye bu iddiayı kesin bir dille reddederken, ABD ŞAm'a beş yıl aradan sonra göndereceği büyükelçinin atamasını dondurmuştu.

İsrail iddiasını kanıtlayacak hiçbir delil ortaya koymadı ancak yumuşama eğiliminde olan ABD-Suriye ilişkilerini yeniden germeyi başardı.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?