banner39

ABD tabuyu yıktı, Hikmetyar ile masaya oturdu

ABD'nin bir tabuyu yıkarak, terörist dediği güçlerle doğrudan görüşme masasına oturduğu iddia edildi.

Arşiv 09.04.2009, 10:26 09.04.2009, 11:17
ABD tabuyu yıktı, Hikmetyar ile masaya oturdu

ABD'nin terörizme karşı savaşta bir tabuyu yıkarak, terörist dediği güçlerle doğrudan görüşme masasına oturduğu iddia edildi.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, ABD'nin Afganistan-Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke'un, Afganistan'da Taliban'ın önemli müttefiklerinden ve en güçlü direniş örgütlerinden Hizb-i İslam'ın lideri, eski Başbakan Gülbeddin Hikmetyar'ın yardımcısıyla görüştüğünü ileri sürdü.

Afgan medyasında yer alan haberleri kaynak gösteren gazete, Hikmetyar'ın yardımcılarından Davud Abedi'nin Holbrooke ile bir araya geldiğini ve görüşmede, Afganistan'daki ihtilafın sona erdirilmesinde Hizb-i İslam'ın üstlenebileceği rolün ele alındığını bildirdi.

Hikmetyar tarafından kurulan Hizb-i İslam, Sovyetler Birliği'nin 1980'lerdeki işgaline karşı mücadele veren mücahit gruplarının başında geliyordu. Bu dönemde, ABD ile Suudi Arabistan'ın aktardığı yardımdan ve silahtan pay alan Hizb-i İslam'ın hükümet karşıtı üyeleri, Afgan ve uluslararası kuvvetlere yönelik birçok saldırının sorumlusu olarak gösteriliyor.

Kaynak: Milliyet

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?