banner15

ABD Taliban'a karşı korucu ordusu kuruyor!

Afganistan'da Taliban'a karşı ABD tarafından korucu birlikler oluşturuluyor.

ABD Taliban'a karşı korucu ordusu kuruyor!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan ve Amerika hükümetleri Taliban'a karşı savaşı sürdürebilmek için savaşçı kabilelerden bir korucu ordusu oluşturmak için yeni bir çaba içerisine girdi.

The Wall Street Journal'in iki ülke yetkililerine dayanarak verdiği habere göre, 18 Afgan vilayetinden gelen savaşçılardan oluşturulacak korucu ordusu, öncelikle 20 Ağustos'ta yapılacak Afganistan başkanlık seçimleri için kullanılacak. Eğer bu taktikle güvenlik daha etkin hale gelirse, Afgan yetkililer korucuların kendi köy ve etraflarının güvenliğini sağlamaları için kabilelerden oluşturulacak koruculuk sistemini sürekli hale getirmeye çalışacaklar.

Kabile savaşçılarından korucu ordusu kurma girişimi Afgan Hükümeti içerisinde "Karayolları ve Halk Varlıklarını Koruma Bağımsız İdaresi" tarafından yürütülüyor. Önümüzdeki günlerde İdare'den yetkililer kabile meclislerinden seçim merkezleri, yollar ve halkın toplu halde bulunduğu yerlerin korunması için korucu ordusuna katkıda bulunmalarını talep edecekler.

Korucuların kendi AK – 47 ve diğer silahlarını taşımalarına müsaade edilecek ancak hükümetten silah, mühimmat veya üniforma almayacaklar.

Afgan yetkililer, Irak'ta başarı ile uygulanan ve Sünni kabile korucularının Elkaide'yi Anbar Vilayetinin dışına sürmelerine yarayan taktiği ithal etmeyi amaçladıklarını bildirdiler.

Bu yeni program, Amerikalı askeri stratejistlerin Taliban aleyhine savaşta potansiyel müttefik olarak gördüğü, Afganistan'ın kabileleri ile daha yakın ilişkiler oluşturmaya yönelik geniş kapsamlı Amerikan – Afganistan hamlesinin bir parçasını oluşturuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 16:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35