ABD: Tasarı daha ileriye taşınmamalı

ABD Dışişleri Bakanlığı, "Kongre'nin tasarıyı daha ileriye taşımayacağını umuyoruz" açıklaması yaptı.

Arşiv 06.03.2010, 04:54 06.03.2010, 09:17
ABD: Tasarı daha ileriye taşınmamalı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin onayladığı sözde Ermeni soykırımı tasarısının Kongre'nin onayına sunulmaması çağrısını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Ermeni iddialarını içeren tasarıyla ilgili soruları cevapladığı günlük basın toplantısında, Amerikan Dışişlerinin önceliğinin Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinin ilerlemesi olduğu vurgusunu yaptı.

"Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın da açıkca belirttiği gibi, Kongre'nin bu konuda atacağı adımlar Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecini engelleyecektir" diyen Crowley, bu endişelerini Temcilciler Meclisi üyelerine ilettiklerini belirtti.

"Kongre ile bu konuda aramızda bir anlayış var" diyen Crowley, ancak kararın yine de Kongre'ye kaldığını söyleyerek sürece ne kadar müdahele edecekleri konusunda ipucu vermekten kaçındı. Crowley, "Normalleşme sürecinin tıkanmasında protokolu parlamentoya taşımayan Türkiye'nin suçu olduğunu düşünüyor musunuz" sorusu üzerine ise bu konuda yorum yapmayacağını kaydetti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Crowley, Dışişleri yetkililerinin oylamanın ardından Türk hükümetiyle iletişime geçtiğini bilgisini verdi. 
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?