banner39

ABD: Tasarıyı baskı unsuru olarak kullanmayız

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordon, "Tasarıyı bir baskı unsuru oluşturmak için kullanma niyetimiz yok dedi.

Arşiv 18.03.2010, 00:20 18.03.2010, 00:20
ABD: Tasarıyı baskı unsuru olarak kullanmayız


ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, ABD'deki Ermeni tasarısı oylamalarını, "Türkiye'ye bir mesaj vermek ya da bir baskı unsuru oluşturmak için kullanma gibi niyetlerinin olmadığını" söyledi.

Philip Gordon, İran konusunda Türkiye ile ABD'nin analizleri arasında bir boşluk varsa, bunu konuşmak istediklerini kaydetti.

"Sabancı Konferans Serisi"nde soruları yanıtlayan Gordon, Türkiye ile ABD arasında küresel çaptaki işbirliğinde, nükleer silahsızlanmanın en üst sıralarındaki konulardan birini oluşturduğunu belirtti.

Gordon, Nisan'da Washington'da yapılacak Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne Türkiye'nin de davetli olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'den katılım konusunda cevap beklediklerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı zirvede görmeyi çok istediklerini söyledi.

Gordon, "İran konusunda Türkiye ile ABD'nin analizleri arasında bir boşluk varsa, bunu konuşmak istediklerini" ifade ederek, "Dostlarımızla bu konudaki diyaloğumuzu sürdürmek istiyoruz. Türkiye'nin, İran'ın nükleer silah geliştirmesinin engellenmesi yönündeki aynı hedefimizi paylaştığından eminim" dedi. Gordon, Türkiye ile bu konuda görüşmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Türkiye'nin Yukarı Karabağ sorununun çözümüne verdiği öneme katıldıklarını ifade eden Gordon, "Bu nedenle bu süreçte çok aktif çalışıyoruz. Anlaşmazlık içinde olduğumuz konu şu: Protokollerin onaylanması için diğer sorunların çözülmesinin beklenmesi" diye konuştu. Gordon, protokollerin onaylanması ve normalleşme sürecinin sadece Türkiye ile Ermenistan'a yarar sağlamayacağını, diğer konulardaki gelişmeleri kolaylaştıracağını söyledi.

"SIK VE YOĞUN TEMAS İSTİYORUZ"

Gordon, bir soru üzerine, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın Türkiye'ye istişareler için çağrılmasından üzüntü duyduklarını, kendisini burada görmeyi ve Türkiye ile temaslarını sürdürmeyi istediklerini söyledi.

Türkiye ile birçok alanda birlikte çalıştıklarını hatırlatan Gordon, bunu hiçbir şeyin engellememesi gerektiğini kaydetti. Gordon, "Türkiye ile mümkün olduğu kadar sık ve yoğun biçimde temas halinde olmak istiyoruz. Namık Tan'ın gelmesini istiyoruz" dedi.

Ermeni tasarıyla ilgili olarak "bağımsız bir organ olan Kongre'nin kendi kararını kendisinin vereceğini" belirten Gordon, ABD yönetimi olarak bir yıldır bu konudaki düşüncelerini açıkladıklarını ve tutumlarının açık ve tutarlı olduğunu söyledi. Tasarıya dair yeni bir adımın Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalizasyon sürecine zarar vereceğini belirten Gordon, konuyu iki ülkenin kendilerinin ele almasının en iyi seçenek olduğunu kaydetti.

"Bölgede olmasını istedikleri gelişmeye zarar verecek bir şey görmek istemediklerini" belirten Gordon, Kongre'nin bir çok üyesinin de konunun önemi ile yönetimin bakış açısının farkında olduğunu dile getirdi.

Gordon, "tasarı oylamalarının Türkiye'ye bir mesaj vermek ya da bir baskı unsuru oluşturmak için kullanma gibi niyetlerinin olmadığını da" ifade etti.

Kıbrıs'taki müzakerelere ilişkin soru üzerine Gordon, adada çözümün güçlü destekçisi olduklarını, müzakereleri "fırsat penceresi" olarak gördüklerini söyledi.

Gordon, "adadaki iki liderin siyasi çözüme bağlılığını ortaya koyduğuna ve aralarında hiç olmadığı kadar doğrudan görüşme bulunduğuna" dikkati çekerek, "Eğer taraflar bu fırsat penceresini kaçırırlarsa, belli bir zaman için bu pencerenin bir daha açılmayacağından endişeliyiz" diye konuştu. Gordon, Kıbrıs'taki bir çözümün adadaki her iki taraf için de "kazan-kazan" durumu oluşturacağını belirtti.

Kaynak : AA


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?