ABD Temsilciler Meclisi yine 'çekilelim' dedi

Irak'ta güvenlik durumu iyileştirilmeden Amerikan askerlerinin çekilmesinin felaket olacağını söyleyen ABD Başkanı George Bush, bu konuda Amerikan Temsilciler Meclisi'ni ikna edemedi.

ABD Temsilciler Meclisi yine 'çekilelim' dedi

Irak'ta çatışma halindeki Amerikan askerlerinin 120 gün içinde geri çekilmeye başlamasını öngören bir yasa tasarısı mecliste 201'e karşı 223 oyla kabul edildi.

Tasarıda çekilme işleminin 1 Nisan 2008 tarihine kadar tamamlanması da isteniyor.

Buı noktada Irak'ta sadece bu ülkenin güvenlik güçlerini eğitecek, Amerikan varlığını koruyacak ve El Kaide dahil terör örgütleriyle mücadele edecek sınırlı sayıda asker bulundurulması talep ediliyor.

ABD'nin Cumhuriyetçi başkanı George Bush ise daha önce benzer bir girişimi yine veto etme tehdidinde bulunmuştu.

Amerikan Temsiler Meclisi'nde Demokratlar çoğunlukta.

Demokratlar, Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın, benzer bir karar alması yönünde Amerikan Senatosu üzerindeki baskıya artırmasını umuyor.

Senato da halen Amerikan askerlerinin geri çekilmesini takvime bağlayan benzer bir yasa tasarısını görüşüyor.

Amerikan Temsilciler Meclisi ise son oylamayla bu yıl üçüncü kez, Amerikan askerlerinin Irak'tan geri çekilmelerini takvime bağlayan bir tasarıyı kabul etmiş oldu.

Daha önce benzer çabalar ya Senato'da engellenmiş ya da Başkan George Bush 'un vetosuna takılmıştı.

George Bush ise Irak'ta kaydedilen ilerlemeyi değerlendiren ara raporunda, Kongre'nin belirlediği hedeflerin yaklaşık olarak yarısında tatmin edici bir sonuç alındığı açıklamıştı.

Temsilciler Meclisi'ndeki oylama sonrası bir açıklama yapan meclisin Demokrat başkanı Nancy Pelosi ise raporun açıkça Beyaz Saray'ın bile Irak'ta önemli oranda ilerleme sağlandığını söylemediğini gösterdiğini belirtti.

Nancy Pelosi, Başkan Bush'un Irak'ta uygulanan yeni stratejiye şans verilmesini istemesiyle ilgili olarak ise "Şu ana kadar zaten çok bekledik" dedi.


Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2007, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12