banner39

'ABD terör konusunda yeterli destek vermiyor'

Terörle mücadele eski Koordinatörü Başer, "Terör konusunda ABD, Türkiye'ye yeterli desteği vermiyor" dedi.

Arşiv 29.05.2008, 15:28 29.05.2008, 15:28
'ABD terör konusunda yeterli destek vermiyor'


Bir dönem terörle mücadele koordinatörlüğü yapan Emekli Orgeneral Edip Başer, Amerika Birleşik Devletleri'nin, terör konularında Türkiye'ye yeterince yardımcı olmadığını iddia etti.

Görev yaptığı süre içinde Türkiye'nin terör gerçeğini Amerikalı mevkidaşına anlattığını belirten Başer, mevkidaşının kendisine hak verdiğini, ancak bunları Washinton'a anlatamadığı konusunda itirafta bulunduğunu açıkladı. Başer, "ABD'nin terörle mücadele koordinatörü Orgeneral Joseph Ralston, bizim terör olayları konusundaki haklılığımızı anladı. Ancak bir defasında Ralston, ABD yönetimini bu konuda ikna edemediğini itiraf etmişti bana" dedi.

İkinci Ordu Komutanlığı ve Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevlerinden emekli olan ve hükümet tarafından terörle mücadele koordinatörlüğü görevine getirilen Orgeneral Edip Başer, memleketi Sivas'ta önemli açıklamalar yaptı. Yaklaşık 10 ay süreyle terörle mücadele koordinatörlüğü görevini sürdüren Başer, bu döneme ait bazı gün yüzüne çıkmamış olayları anlattı. Sivas'ın yerel kanalı Kanal 58 TV'ye konuşan Başer, ABD'nin terör örgütü PKK için Türkiye'ye yeterli desteği vermediğini öne sürdü. Amerikalı mevkidaşı Org. Joseph Ralston'a terör gerçeğini filmler izleterek en ince ayrıtısına kadar aktardığını ifade eden Başer, ancak bu gerçeklerin Pentagon nezdinde kabul görmediğini kaydetti.

Mevkidaşı Ralston'u bu görevden önce de tanıdığını ve arkadaş olduklarını belirten Başer, Amerikalı mevkidaşının PKK gerçeğini anladığını ve kabul ettiğini söyledi. Ancak ABD'nin teröre karşı göstermiş olduğu tutumun Ralston'unkinden farklı olduğunu vurgulayan Başer, şöyle dedi:

"Ülkemizin terör gerçeğini açık ve net bir dille anlattık. Onlara 'Terörle mücadelenizdeki samimiyetinizi ve inandırıcılığınızı gösterin' dedik. Hepsine 'tamam' dediler. Ama uygulamada istediğimizi alamadık. Ne yazık ki Bush yönetimi bugüne kadar atması gereken adımları atmadı. Bir defasında mevkidaşım Ralston bizim ona anlattıklarımızı, Pentagon'a kabul ettiremediğini söylemişti."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bush ile görüşmesinden sonra ABD'nin daha geniş istihbarat yardımında bulunmaya başladığını da hatırlatan Edip Başer, "ABD niye o tarihe kadar bekledi ? Bölgeyi en ince ayrıntısına kadar gören ve fotoğraflayabilen hayalet uçak daha önce Amerika'nın elinde yok muydu?" diye sordu.

Ergenekon operasyonuyla ilgili bir soruya ise emekli Org. Edip Başer, bu ismin kasıtlı olarak konulduğunu iddia etti. Ergenekon'un Türk milletinin doğuşunun destanı olduğunu belirten Başer, "Böyle bir isim, çete olmakla suçlanan bir örgütün ismi olamaz" dedi.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?