ABD terör söylemi değişiyor, savaşı sürüyor

ABD başkanı yeni ulusal güvenlik stratejisinde ülke içindeki aşırılık yanlılarına odaklanmayı hedefliyor

ABD terör söylemi değişiyor, savaşı sürüyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD başkanı Barack Obama'nın yeniden oluşturduğu ulusal güvenlik stratejisinde, ülkede son dönemde yaşanan gelişmelerin de etkisiyle, "ABD pasaportu taşıyan radikaller" konusunu öne çıkaracağı kaydedildi.

Obama'nın terörle mücadele şefi John Brennan, ABD başkanının Obama'nın ayrıca selefi George Bush tarafından kullanılan "terörle savaş" kavramı üzerindeki vurguyu da kaldıracağını söyledi.

ABD'nin "İslam ile savaşmadığı" mesajına ağırlık verileceğini kaydeden terörle mücadele ve iç güvenlik için danışmanı Brennan, kararın Fort Hood askeri üssündeki saldırı ve Times Meydanı'ndaki saldırı girişiminin arkasından alındığını belirtti.

Obama yönetiminin ABD'nin ulusal güvenliğine yönelik tehditlerin ağırlığını yeniden gözden geçirdiğini açıklayan Brennan, son dönemde saldırıların "ABD'de yaşayan kişiler" tarafından düzenlendiğini söyledi.

Brennan, Obama'nın yeni ulusal güvenlik stratejisinde ABD'ye yönelik tehditlerin "Amerika'da radikalleşen" kişilerden geldiğinin savunulduğunu ifade etti.

"Biz, pasaportumuzu taşıyan ABD vatandaşları dahil olmak üzere, kolayca silahlı terörist sığınaklarına giden ve Amerika'ya dönen kişilere şahit oluyoruz" diyen Obama'nın güvenlik şefi, Obama'nın göreve gelişinden bu yana "eşi görülmemiş" bir baskı ile El Kaide'nin ciddi şekilde sınırlandığını da savundu.

DEĞİŞEN TERMİNOLOJİ, DEĞİŞMEYEN SAVAŞ

Örgütün şimdilerde "geleneksel terörist profiline uymayan piyadeler" ile saldırı planladığını iddia eden Brennan, "Bu terör tehdidinde yeni bir aşama, artık saldırılar koordineli ve karmaşık olanlarla sınırlı değil" dedi.

Brennan "terörle savaş" kavramını ve bu kavram etrafında oluşturulan terminolojiyi Beyaz Saray'ın artık kullanmayacağını da söyledi.

"Bizim düşmanımız terör değil, terörist taktikler" diyen Brennan, "düşmanlarımızı da cihatçı ya da İslamcı olarak tarif etmiyoruz" dedi, "hiçbir zaman İslam'la savaşmadık, savaşmayacağız" ifadesini kullandı.

Obama'nın revize ettiği "Bush Doktrini" 11 Eylül sonrası oluşan ortamda, Amerikan'ın tehdit olarak gördüğü ülke ya da gruplara "önleyici saldırı" yapma anlayışı üzerine kurulmuştu.

Cumartesi günü stratejisinin ana ilkelerini açıklayan Obama "kovboy diplomasisi" yerine uluslararası işbirliğine vurgu yaptı.

Öte yandan Brennan terörle mücadele konusunda "hiçbir gevşeme" olmayacağının altını çizmeyi de ihmal etmedi.

"Biz el-Kaide ve onun aşırılık yanlısı iştirakleri ile, Afganistan, Pakistan, Yemen, Somali ve ötesinde savaşacağız" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 18:10
banner53
YORUM EKLE

banner39