banner15

ABD Toyota'ya rekor ceza istiyor

ABD hükümeti gaz ve fren pedallarında yaşanan sorunlar nedeniyle Japon otomotiv devine rekor ceza verebilir

ABD Toyota'ya rekor ceza istiyor


Amerikan Ulaşım Bakanlığı, hatalı gaz pedallarıyla ilgili bilgiyi sakladığı gerekçesiyle Toyota şirketinin 16,4 milyon dolar ceza ödemesini istiyor.

BBC'nin haberine göre, ceza talebinin gerekçesi, şirketin eylül ayı itibariyle gaz pedallarındaki sorundan haberdar olduğu, ancak imalat hatasını ''zamanında'' ifşa etmediği...

Amerikalı yetkililer, Toyota'nın eylül sonlarında Avrupa ve Kanada'daki dağıtımcılarını pedal sorununun tamiri konusunda bilgilendirdiğini, ancak ABD'nin otoyollarda trafik güvenliğinden sorumlu yetkililerine sorunu rapor etmediğini belirtiyorlar.

Amerikalı Ulaşım Bakanı Ray Lahood, ''Toyota'nın yasal yükümlülüklerini yerine getirmediğine dair elimizde kanıt var'' dedi.

Ray Lahood, şirketin tehlikeli bir hatayı aylarca Amerikalı yetkililerden sakladığını ve milyonlarca sürücüyü ve ailelerini korumak için gerekli önlemleri almadığını'' söylüyor.

Japon otomotiv devi şirketin arabalarında ortaya çıkan gaz pedalı sorunu nedeniyle ocak ayında piyasalardan çok sayıda Toyota arabası geri çekilmişti. Toyota'nın talep edilen cezayı temyize götürmek için önünde iki hafta süre var.

Şirketin internet sitesinde yayımlanan açıklanan henüz ceza ile ilgili olarak ellerine resmi bir yazı geçmediği belirtildi. Toyota, ''Güvenlikle ilgili konularda denetleyiciler ve müşterilerle iletişimi iyileştirmek için şimdiden bir dizi önemli adım attık, bu adımlar artık daha güçlü biçimde bağlandığımız kalite garantisinin bir parçasıdır'' diyor.

ABD'de 2 milyon 3 yüz bin arabayı geri çeken Toyota, dünya çapında üç hatayla ilgili olarak toplam sayısı 8 milyonu aşan arabayı piyasadan çekmek zorunda kaldı.

Amerikalı yetkililer, sürdürdükleri Toyota soruşturmasında şirketin ileriki günlerde başka eksikliklerden dolayı da suçlanabileceğini düşünüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2010, 07:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35