banner39

ABD türbe onarmaya başladı

ABD, Pakistan'da bulunan din büyüklerinin türbelerini onarmak için harekete geçti.

Arşiv 22.04.2010, 17:43 22.04.2010, 19:03
ABD türbe onarmaya başladı

Ubeyd Rahman / Dünya Bülteni / Lahor 

ABD, bir yandan Pakistan’a casus uçaklarla düzeli saldırılar yaparak masum halkın canına kıyarken diğer yandan Pakistanlıların gönlünü almaya çalışıyor.

ABD, Hint alt kıtasında 1605 ve 1627 yıllar arasında hükümdarlık yapan Türk hükümdarı Cihangir’in Lahor’da bulunan türbesini ve diğer şehirlerde halkın çok sevdiği üç zatın türbesini onaracağını açıkladı.

ABD’nin ilgilendiği diğer evliya türbeleri, Üçşerif şehrinde Racan Şah Kıtal türbesi, Multan'da Musa Pak Şehid türbesi ve Raca Pur'da Khuvaca (Hoca) Gulam Ferid türbesi. Lahor’daki mühteşem yapı olan Cihangir türbesini ise Zamanın Padişahı ve Cihangir oğlu Şah Cihan babasının vefatından 10 yıl sonra yaptırmıştı.

Pakistan’da bulunan ABD elçisi bayan N.W. Peterson eski eserler koruma fonu çerçevesinde veli türbeleri için 149 bin dolar yardım vereceklerini, Cihangir türbesi için ayrıca fon çıkaracaklarını açıkladı.

ABD elçisi, ABD’nin bu eserleri korumak ve onarmakta kendi görevleri yapmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, “Her sene bu yerleri 100 binlerce kişi ziyaret ediyor. Bu türbeler arkeolojik sanatın bulunmaz eserleridir. Bu eserler sadece Pakistan’ın değil uluslararası mirasındır. Bu proje ortak mirası koruyarak gelecek nesillere taşımakta önemli görev yapmış olacak. Pakistan’daki diğer kültürel eserlerin korunması için yardım etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ABD elçisi ayrıca, Program sonrasında Pakistan Eski Eserleri Koruma Kurumu yetkilileriyle anlaşma imzaladı.

banner53
Yorumlar (1)
Aydemir 11 yıl önce
Bundan iki ay önce bir makale yazdim. "Sovyet genarellerinin Afganistan analizi" Onlar diyorlar ki, Amerika Afganistan`da savas yerine halka hizmet görütseydi savasi kazanip bitirmislerdi.

Herhalde benim makalemi okudular. Ya da, Sovyet genarellerinin sözlerini bir yerden duydular.

Almanlarin bir sözü var. "Iyilik yap ama herkes duysun" Mesele bu kadar basit.
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?