banner15

ABD: Türkiye Irak'a girebilir

ABD İstihbaratının hazırladığı Irak raporunda Amerika'nın bölgeden çıkması halinde Türkiye'nin müdahale edebileceği bildirildi.

ABD: Türkiye Irak'a girebilir

ABD'de resmi istihbarat kuruluşlarının ortak çalışmasıyla hazırlanan Irak'a ilişkin Ulusal İstihbarat Tahmini raporunda, ABD'nin bu ülkeden kısa sürede çekilmesi durumunda, Kürtlerin Kerkük'u ele geçirme ve özerkliklerini genişletme çabalarının, Türkiye'nin askeri müdahalesine yol açabileceği ifade edildi.

Raporun kamuya açıklanan özet bölümünde, Iraklı Kürtlerin, Kerkük'un kendi bölgelerine katılmasını garantiye almak için sistematik şekilde çalıştığına işaret edildi.

Irak'taki olumsuz gelişmeler sürerken, ABD kuvvetlerinin kısa sürede Irak'tan çekilmesi durumunda olabilecekler anlatılırken de ''Kürtlerin, Kerkük'ün kontrolünü ele geçirme ve özerkliklerini ilerletme yönündeki adımları, Türkiye'nin askeri müdahalesine yol açabilir'' denildi. Raporda, Türkiye'nin, Irak'ın parçalanmasını istemediğine ve ''terör örgütü PKK'nin kuzey Irak'taki sığınaklarını imha etmeye kararlı olduğuna'' dikkat çekildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35