banner39

ABD Türkiye'den İran ambargosuna destek istiyor

ABD dışişleri bakan yardımcısı İran'a ambargoya destek vermeyen Türkiye'nin "sonuçlarına katlanacağını" söyledi

Arşiv 18.03.2010, 11:21 18.03.2010, 11:21
ABD Türkiye'den İran ambargosuna destek istiyorDünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikan Dışişleri Avrupa ve Avrasyadan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Sabancı Üniversitesinde katıldığı bir konferans sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı, İran'a daha sert yaptırımlar uygulanması konusunda uluslararası toplumun adımlarına destek vermemesi durumunda Türkiye'nin "sonuçlarına katlanacağını" söyledi.

Gordon, Türkiye'nin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nda kullandığı çekimser oya atıfta bulundu, "çabalarımızı olumsuz etkiyecek adımlardan kaçınılmalı" dedi.

Gordon, "Türkiye'nin İran konusundaki endişelerimizi paylaştığını ve diplomatik çözüm çabalarını desteklediğini biliyoruz. Ama bu konunun barışçıl bir şekilde çözümlenmesi için gösterdiğimiz çabaları olumsuz etkileyecek adımlardan kaçınılması da önemli. Türkiyenin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nda çekimser oy kullanma kararının buna yardımcı olmadığına inanıyoruz. BM Güvenlik Konseyi'nde İran'a yeni yaptırımlar için geniş bir destek var. Türkiye bu tür bir yaklaşıma katılma konusunda isteksiz. Anlaşmazlık olan nokta da bu" diye konuştu.

Türkiye'nin ABD'nin İran'ın nükleer silaha erişiminin engellenmesi yönündeki hedefleri paylaştığından hiçbir şüphelerinin bulunmadığını vurgulayan Gordon, şunları kaydetti:

"Tüm komşularla iyi ilişkiler kurmak istemek güzel. Ama İran'ın insan hakları karnesi korkunç. Uluslararası toplumun nükleer konudaki tekliflerine yanıt vermeye ilişkin karnesi de korkunç. Türkiye'nin bize ve diğer kilit uluslararası güçlere katılmasını istiyoruz. İran'a bu tür bir davranışın olumsuz sonuçlarının olacağı mesajının verilmesinde, hem bize hem de uluslararası sahnedeki kilit güçlere katılmalı. Türkiye'nin bunu yapması bizim diplomatik yaklaşımımızı güçlendirecektir. İran'a işbirliği tekliflerimiz hala masada. Biz de bu soruna diplomatik çözüm konusunda İran'la çalışmak istiyoruz. Türkiye'nin İran konusunda uluslararası toplumun bir konzensüsünün dışında kalması halinde birçoğunun hayal kırıklığına uğrayacağını düşünüyorum. Türkiye, uluslararası toplumda önemli, sorumlu bir aktör olmak istiyor. BM Güvenlik Konseyi'nin çoğunluğuna katılmak Türkiye'nin bu imajını güçlendirecektir."

Gordon, Başbakan Erdoğan'ın Nisan ayında Washington'da düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılıp katılmayacağı yönündeki bir soru üzerine, "Erdoğan davetliydi, henüz kimin katılacağı yönünde resmi bir cevap almadık. Katılmasını isteriz" diye konuştu.
 

Yorumlar (2)
Cemil 13 yıl önce
Ermeni tasarısının neden geçtiği anlaşıldı şimdi düşür maskeni düşür
Aliosman 13 yıl önce
Elinde nükleer silah olup dünyanın gözü önünde Filistinde, Afganistanda, Irakta seyreltilmiş nükleer bombalarla sivil halkı imha edenler, Sicili oldukça kirli olanlar ahlak zabıtası kesilip karşımıza çıkmasın. Uluslararası atom enerjisi Irak işgalinden öncede Irakın elinde tespit edilen nükleer silahlardan bahsederek dünyaya konuştukları yalanı henüz unutmadık. Aynı yalancılar ortada. Utanmak diye bir kavramı olmayanlara verilecek cevap israil ve İranın programlarını birlikte inceleyelim olmalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?