banner39

ABD Türkiye'yi yalnız bıraktı

Amerika'nın AB Büyükelçisi, Türkiye'nin birliğe üye olmasının birliğin iç meselesi olduğunu, ABD'in bu konuda aktif rol almayacağını bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Türkiye'yi yalnız bıraktı

ABD'nin Avrupa Birliği Büyükelçisi C. Boyden Gray, Türkiye-AB sürecinde ABD'nin, üye ülkeler nezdinde aktif lobi faaliyetinde bulunmadığını belirterek “Bu, Avrupa Birliği'nin iç meselesidir” dedi.

Washington'da bir grup Avrupalı gazeteciye özel bir brifing veren Gray, Türkiye-AB sürecinde gelinen son noktaya ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, “ABD'nin bu meselenin çözümünde aktif olarak yapabileceği çok fazla birşey yok” yanıtını verdi.

Gray, Türkiye'nin AB sürecinin Kıbrıs meselesine bağlanması ve AB'nin müzakere sürecini yavaşlatmasına ilişkin sorulara karşılık ABD'nin tutumunun sorulmasının ardından, “Başkan George W. Bush'un da daha önce ifade ettiği gibi biz Türkiye'nin üyeliğe ulaşmasını umuyoruz. Ancak, ABD olarak aktif bir rol almıyoruz ve AB'ye üye ülkeler nezdinde lobi faaliyetinde ya da başka eylemlerde bulunmuyoruz. Çünkü bu aslında AB'nin iç meselesidir ve bunun ötesinde herhangi bir adım atmıyoruz. ABD'nin, kendi pozisyonunu ifade etmekten başka yapabileceği bir şey yok” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?