ABD uçağa iniş izni vermedi

Yaralı Türk işçinin alınması için Türkiye'den gönderilen Ambulans Uçağa ABD ordusu iniş izni vermedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD uçağa iniş izni vermedi

Bağdat’ta düşen uçakta yaralanan, tek görgü tanığı Abdulkadir Akyüz’ün Türkiye’ye getirilmesi konusunda yaşanan “uçak krizi” farklı bir boyut kazandı. Avrupa Havacılık Tıbbı Enstitüsü’ne akredite olan ve hava ambulans hizmeti sunan Red Star Havacılık Şirketi, Amerikalıların havaalanına iniş izni vermediğini bildirdi.

Alınan bilgilere göre, Akyüz’ün çalıştığı şirket tarafından görevlendirilen Blue Sky aracılığıyla kendilerine 15 Ocak 2007’de talep geldiğini belirtti. İstanbul’da 1998 yılından bu yana hava ambulans hizmeti verdiklerini belirten yetkililer, filolarında 6 helikopter ve bir uçak ambulansları bulunduğunu kaydetti.

Filonun Avrupa Havacılık Tıbbi Enstitüsü’ne akredite olduklarını belirten şirket yetkilileri, bugüne kadar Irak’ta dahil olmak üzere bir çok ülkeden hasta getirdiklerini ifade etti. Geçtiğimiz hafta Bağdat’ta düşen uçak kazasında yaralanan Abdulkadir Akyüz’ün nakli konusunda hazırlıkları tamamladıklarını belirten yetkililer, şöyle konuştu;

“Karşı tarafa getirebileceğimizi ilettik. Hastanın hangi araçla getirilebileceğini inceledik. Konuyu hasta yakınlarına ilettikten sonra Blue Sky tarafından gerekli ayarlamalar da yapıldı.”

Red Star Havacılık şirketi yetkilileri, Akyüz’ü getirecek uçağın hazır olmasına karşın Amerikalıların havaalanına iniş vermediğini belirterek, “Hastayı getirme operasyonuna hazırız. Ancak henüz izin çıkmadı. Irak’tan daha önce çok defa hasta getirdik. İlk kez böyle bir durumla karşılaşıyoruz” yorumunu yaptı.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?