banner15

ABD uçakları Somali'yi bombalıyor

ABD'nin Somali'deki İslami Mahkemeler Birliği üyelerini hedef alan hava saldırısında çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

ABD uçakları Somali'yi bombalıyor

ABD askerleri, Somali'de çok sayıda İslami Mahkemeler Birliği üyelerini hedef alan bir hava saldırısı düzenledi. Somali hükümetinden bir kaynak, ABD'nin güneydeki Hayo köyüne AC-130 tipi uçakla düzenlediği saldırıdan sonra bölgede "çok sayıda ölü" olduğunu belirtti. Pentagon kaynaklarına dayandırılan haberde, Amerikan hava kuvvetlerine ait AC-130 tipi uçağın, Somali'nin güneyindeki bir bölgeye saldırı düzenlediği bildirilmişti.

Bu arada Somali Devlet Başkanı Abdullah Yusuf, ülkede İslami Mahkemeler Birliği ile mücadeleye yardım eden Etiyopya askerlerinin işgalci güç olmadığını ve barış gücü askerleri Somali'ye konuşlanır konuşlanmaz ülkeden ayrılacaklarını kaydetti. Yusuf, Mogadişu'dan Eşşark El Avsat gazetesine telefonla yaptığı açıklamada, "Etiyopya birlikleri Somali'yi işgal etmek için gelmedi, bölgesel ve uluslararası güçler konuşlanmaya başlar başlamaz Somali topraklarından ayrılacaklar" dedi.

Abdullah Yusuf ayrıca Somali halkıyla ülkenin geleceğiyle ilgili olarak görüş alış verişinde bulunmak için bir süre daha Mogadişu'da kalma niyetinde olduğunu belirtti.
Somali Devlet Başkanı Yusuf, 2004'te bu göreve seçilmesinden bu yana dün ilk kez başkent Mogadişu'ya gelmişti.

UÇAK GEMİSİNİ DE GÖNDERDİLER

ABD ordusu, Somali kıyıları açıklarında terörle mücadele saldırıları için bulunduğunu kaydettiği 3 Amerikan savaş gemisinin yanına bölgeye bir uçak gemisi de gönderildiğini bildirdi.
ABD Donanması Beşinci Filosu tarafından yayınlanan açıklamada, uçak gemisinin ''hava gücünü gerektiren bir durum'' için doğrudan Somali kıyıları açıklarında bulanacağı kaydedildi. Amerikan donanmasının açıklaması, ABD'nin dün Somali'de İslami Mahkemeler Birliği üyelerini hedef aldığı ifade edilen bir hava saldırısı düzenlemesinden sonra yayınlandı. Açıklamada, ABD Merkez Komutanlığının, ''Somali'de hızla gelişen olaylara bağlı olarak'' Umman Denizi'ndeki uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower'ı, Somali kıyılarına gönderdiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48