banner39

'ABD ve BM Gündemi Saptırıyor'

"ABD ve BM'nin sahte öncelikleri açlıkla mücadeleyi tehdit ediyor" diyen BM'nin İsviçreli sosyal raportörü Jean Ziegler, ayrıca İngiltere ve ABD'nin politikalari ile terörizmi cesaretlendirdiği eleştirisinde bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'ABD ve BM Gündemi Saptırıyor'

Birleşmiş Milletlerin İsviçreli sosyal raportörü Jean Ziegler ABD ve Birleşmiş Milletlerin terörizme karşı mücadele çerçevesinde yarattığı ''sahte önceliklerin'' açlığa karşı mücadeleyi tehdit ettiği eleştirisinde bulundu. Birleşmiş Milletlerin (BM) New York'ta ''Bin Yıl'' hedefleri kapsamında yayınladığı beslenme ile ilgili raporu BM İsviçreli sosyal raportörü Jean Ziegler tarafından ''yalan'' olarak değerlendirildi.
Ziegler, yayınlanan raporda ABD ve BM'nin 'terörizme karşı mucadele' çerçevesinde belirledikleri ''sahte önceliklerin'' açlığa karşı mücadeleyi tehdit ettiğini söyledi. ''Bin Yılın'' hedefleri proğramının 2015 yılına kadar açlık oranını yarıya düşürmeyi amaçladığına dikkat çeken Ziegler, oysa beslenme sorunu yaşayanların sayısının giderek arttığını kaydetti.

'ABD ve İngiltere terörizm cesaretlendiriyor" 

Ziegler, 2004 yılına 852 milyon kişinin beslenme eksikliği yaşadığını hatırlatarak, bunun 2003 yılına göre 10 milyon kişi daha arttığı anlamına geldiğinin altını çizdi.
Bu ay başında Cenevre'de uluslararası beslenme gününde de gündeme gelen silah ticaretine değinen Ziegler, silah ticaretinin hiç bu kadar karlı bir düzeye ulaşmadığı tepkisinde bulundu. Bu ticaretin bu yıl ilk kez bir trilyon dolar eşiğine ulaştığını kaydeden Zeigler, uluslararsı toplumun açlığa karşı mücadele için yeterli oranda para toplamayı başarmadığını söyledi. Zeigler ayrıca İngiltere ve ABD'nin politikalari ile terörizmi cesaretlendirdiği eleştirisinde bulundu.
 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?