banner39

ABD ve Fransa Tatmin Olmadı

Suriye'nin Lübnan'dan aşamalı çekilmesinden tatmin olmayan ABD Başkanı Bush ve Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, Suriye'nin askerlerinin tümünü hemen çekmesi talebini yinelediler. Bu arada, Beyrut'ta Hizbullah'ın başını çektiği Şam yanlısı büyük bir gösteri dü

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD ve Fransa Tatmin Olmadı

ABD Başkanı George W. Bush ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Lübnan'da bulunan 14 bin Suriye askerinin tümünün derhal Lübnan topraklarını terketmesi talebini yineledi. Suriye ve Lübnan devlet başkanları 'Lübnan'daki Suriye askerleri bu ay sonuna dek Bekaa Vadisi'ne geri çekilecek' diyor. Ama Washington ve Paris, sert tepki verdi: 'Suriye Askerleri ve muhabaratı ülkeyi derhal terketmeli'. Washington'da Dışişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü, yetersiz diye tanımladığı açıklamanın ne Lübnan'ın ihtiyaçlarına ne de uluslararası topluluğun çağrılarına yanıt verdiğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud ise Lübnan'ın doğusunda yer alan Bekaa Vadisi'ne geri çekilmenin Mart ayı sonuna kadar tamamlanacağını, ve ancak bunun ardından, 'ikinci aşamanın' masaya yatırılacağını söylediler. Yeniden konuşlandırma operasyonunun tamamlanması ardından, iki ülkenin ordu yetkilileri bir ay içinde bir araya gelerek askerlerin ne kadar süreyle burada kalacağını kararlaştıracak. Bu aşama ardından da tam çekilme konusunda müzakerelere geçilecek. Bunun ülkedeki tüm askerlerin tamamen çekilmesini kapsayıp kapsamayacağı henüz açıklığa kavuşmuş değil.

14 bin asker

Ajanslar, görgü tanıklarına dayanarak, Beyrut civarında konuşlanmış olan Suriye askerlerinin toparlanmaya başladığını bildiriyorlar. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumartesi günü Lübnan'da yaklaşık otuz yıldır bulunan birliklerini aşamalarını olarak çekeceklerini açıklamıştı. Suriye son haftalarda ülkedeki askerlerinin çekilmesi yolunda yoğun baskı görüyor, Şam yetkilileri Lübnan hükümeti istediği takdirde derhal çekileceklerini söylüyorlardı. Suriye'nin Lübnan iç savaşı sırasında ülkeye sevkedilen 14 bin askerinin beş bini, halen Bekaa dışında konuşlanmış durumda. Fakat Washington yönetimi tamamen geri çekilmenin Mayıs ayından önce tamamlanmış olması gerektiğinde ısrarlı. Almanya ve Fransa'dan yapılan açıklamalarda da Suriye'nin ülkedeki tüm askerlerini çekmesi gerektiğinin altı çizildi.

Beyrut'ta Şam yanlısı büyük gösteri

Günlerdir Lübnan'da muhaliflerin düzenledikleri gösterilerin ardından bu kez Suriye yanlılarının bugün bir gösteri yapacağı kaydedildi. Lübnanlı Hizbullah Hareketi'nin lideri Şeyh Hasan Nasrallah önceki yaptığı açıklamada, Şam yanlısı Lübnanlı grupların, yabancı müdahaleleri protesto etmek ve Suriye'ye minettarlıklarını ifade etmek için Salı günü Beyrut'ta bir gösteri yapacaklarını vurgulamıştı. Nasrallah, İsrail'le savaş halinde olduklarını belirtti. Birliklerin çekilmesini reddetti. Şeyh Hasan Nasrallah, "Şam yanlısı Lübnanlı gruplar, ülkenin İsrail'le 'savaş halinde olması' nedeniyle Suriye birliklerinin hemen ve tümüyle çekilmesini reddetti" dedi.


banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?