ABD ve İsrail Hizbullah üzerinden kışkırtıyor

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Suriye ve İran'ı, Hizbullah'a gelişmiş füzeler vermekle suçladı

ABD ve İsrail Hizbullah üzerinden kışkırtıyor



Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikan savunma bakanı Robert Gates, Suriye ve İran'ı, Lübnanlı militan grup Hizbullah'a artan miktarda roket ve füze sağlamakla suçladı. Bakan Gates'e göre, Hizbullah şu anda pek çok ülkeden daha fazla roket ve füzeye sahip!

İsraili meslektaşı Ehud Barak ile bugün ABD'nin başkenti Washington'da basın toplantısı düzenleyen Gates, Suriye ve İran'ın Hizbullah'a gitgide daha gelişmiş füzeler verdiğini savundu, bu durumun Ortadoğu bölgesini istikrarsızlığa sürükleyebileceğini iddia etti.

Gates, "Durumu büyük dikkatle yakından takip ediyoruz" dedi.

İsrail Devlet Başkanı Shimon Peres, Suriye'yi, Hizbullah'a bütün İsrail'i vuracak güçte Scud füzeleri vermekle suçlamıştı.

İsrail'den sonra şimdi ABD'nin de Suriye'yi suçladığı, Suriye'den açıklama beklediği, ancak ABD'nin Hizbullah'a füze teslim edildiğini teyit edemediği bildirildi.

ABD, Hizbullah'a gelişmiş silah verilmesinin Lübnan için "önemli bir risk" oluşturacağı tehdidinde bulunmuştu. Lübnan lideri suçlamaları "Irak işgali öncesi kitlesel imha silahları ile ilgili ortaya atılan yalanlarla" karşılaştırırken, Suriye de kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

BARAK'IN GÜNDEMİ AYNI: İRAN

Gates ile birlikte basın toplantısı düzenleyen İsrailli bakan Barak'ın gündeminde ise İran vardı. İran konusunda "vakit kaybedildiğini" iddia eden Barak, Amerika’nın İran’ın nükleer programı sorununa diplomatik çözüm bulma çabalarını desteklediğini söyledi. Ancak Barak, gelecekte askeri seçenek ihtimalini değerlendirdiklerini de belirtti.

Barak, İran’a yönelik yaptırımların işe yarayıp yaramadığının değerlendirilmesi için belirli bir süre konmasını da istedi.

Hizbullah, İsrail'in Lübnan topraklarına yönelik 2006 yılının yaz aylarında gerçekleştirdiği saldırılarda İsrail ordusunu yenilgiye uğratmıştı.

İsrail saldırılarında Lübnan'da, çoğu sivil olmak üzere, bin 200'den fazla kişi hayatını kaybetti, Lübnan'daki alt yapı ve yerleşim yerleri büyük zarar gördü. Hizbullah'ın direnişi İsrail'in geri çekilmesine neden olurken, 160 İsrailli öldü.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 14:22
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
memocan
memocan - 11 yıl Önce

baba ogul ikiside seytan normaldir.seytanlardan guzel seyler beklemek zaten aptalliktir.it iti isirmaz derler

banner39