banner39

ABD ve Yunanistan'ın kulağı Kuzey Irak'ta

ABD ve Yunanistan'ın Kuzey Irak'ta olup bitenleri çok yakından takip ettiği bildirildi.

Arşiv 24.04.2007, 08:30 24.04.2007, 09:45
ABD ve Yunanistan'ın kulağı Kuzey Irak'ta

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ABD ve Yunanistan'ın, Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçimiyle ilgisinin olmadığını belirterek, ''Varsa yoksa Kuzey Irak, onlar oraya kilitlenmişler. Bu çok dikkat çekici'' dedi.

Büyükanıt, eşi Filiz Büyükanıt, kuvvet komutanları ve eşleriyle birlikte TBMM'deki 23 resepsiyonuna saat 19.30'da geldi. Davetlilerle tokalaşan Orgeneral Büyükanıt ve kuvvet komutanları, salondaki yerlerini aldı.

Basının çevresini sarması üzerine, eşini göremeyen Büyükanıt, eşinin nerede olduğunu sordu. Filiz Büyükanıt, eşinin yanına geldikten sonra, Orgeneral Büyükanıt'ı gazetecilerle baş başa bıraktı.

Orgeneral Büyükanıt, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın, kutlamaları kabul etmesini beklerken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile yaptıkları üçlü görüşmede, cumhurbaşkanı seçiminin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, ''Olmaz öyle şeyler. Oralarda konuşulmaz. Tokalaşmaya girmeden önce en fazla 3-4 dakika, bilmiyorum saat tutmadım, kısa bir şey... Yunanistan'dan bahsettik'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Siz, dudak okunmasın diye ağzınızı kapatınca...Cumhurbaşkanlığı, Irak'a operasyon konusu olabilir diye düşündük'' sözlerine Orgeneral Büyükanıt, ''Şimdi böyle şeyleri...Orada 2 dakika beklerken olur mu? Olmaz'' karşılığını verdi.

SOHBETE ERDOĞAN DA KATILDI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın gazetecilerle sohbeti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldi.

Erdoğan, Orgeneral Büyükanıt'ın yanına gelirken, ''Sizi de mi sardılar paşam?'' diye sordu.

Orgeneral Büyükanıt da Erdoğan'a gülerek, ''Gelin beni kurtarın. İyi akşamlar'' diyerek, Erdoğan ile tokalaştı.

Büyükanıt, Erdoğan'a, ''Gazeteciler, tokalaşmaya girmeden sizinle uzun uzun ne konuştuğumu sordular. Ben de 'ne olacak, orada birkaç dakika ayaküstü durduk' dedim'' dedi.

Erdoğan da bu kadar kısa sürede ne konuşulabileceğini sorarken, Orgeneral Büyükanıt, ''Herhalde dünya sorunlarını hallettik'' diye espri yaptı.

Bir gazeteci de ''İkinizin üst kimliği de Fenerbahçeliler oluyor herhalde'' dedi.

Gazetecilerin tekrar cumhurbaşkanı seçim sürecini sormak istemeleri üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''Şimdi bana sormanıza gerek yok'' diye konuştu.

''KUZEY IRAK'A KİLİTLENMİŞLER''

Irak ile ilgili açıklamasından sonra ABD'den gelen tepkileri nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Orgeneral Büyükanıt, toplantıda birçok şeyler söylediğini belirtti. Büyükanıt, ''Yalnız en önemlisi şu; ne ABD'nin ne Yunanistan'ın cumhurbaşkanı seçimiyle ilgisi var. Varsa yoksa Kuzey Irak, onlar oraya kilitlenmişler. Bu çok dikkat çekici. Yunanistan da öyle; Kuzey Irak...'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?