banner39

'ABD Venezuela'yı İşgal Niyetinde'

Venezuela devlet başkanı Hugo Chavez, ellerinde ABD'nin ülkesini işgal etme planları olduğunu kanıtlayan istihbarat bulunduğu iddialarını yineledi. Chavez, ABD işgaline asla izin vermeyeceklerini söylüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'ABD Venezuela'yı İşgal Niyetinde'

Chavez, BBC'ye verdiği mülakatta, ABD'nin Irak gibi, Venezuela'nın da petrolünün peşinde olduğunu söyledi; ancak bir işgale asla izin vermeyeceklerini vurguladı. Venezuela devlet başkanı, Washington'u kendisini devirmeye yönelik darbe yapmaya çalışmakla suçlamış, ama Amerikalı yetkililer bu iddiayı reddetmişlerdi.  Üç yıl önce Chavez'e yönelen darbe girişimi son anda başarısızlığa uğramış, ve Chavez ordu içindeki destekçileri ve halk arasındaki popülerliği sayesinde iktidarını korumayı başarmıştı. Fransa'ya yaptığı resmi ziyaret sırasında BBC'nin sorularını yanıtlayan Chavez, neden ABD'nin Venezuela'yı işgal etmek istediğini düşündüğü yönündeki soruya şu yanıtı verdi: "Niyetlerini açığa çıkardık. Venezuela'da ABD tarafından hazırlanan bir darbe girişimi gerçekleşti. George Bush'un hükümeti bu darbeyi planladı. Ne istiyorlar? Petrolümüzü... Aynen Irak'ta olduğu gibi... Irak işgalinin nedeni petroldü. Bunu tüm dünya biliyor. Venezuela'daki darbe girişimi ve Venezuela'ya karşı varolan tehdidin nedeni de petrol. Bunu istihbarat raporlarımızla tespit ettik. Olası bir Venezuela işgali için hazırlanan askeri planların kanıtlarını bulduk. Bu işgal asla gerçekleşmeyecek. Ancak bunu ifşa etmek, dünyayı uyarmak zorundayız." Geçtiğimiz günlerde Amerikalı bir vaiz Pat Robertson, Chavez'in bir suikast sonucu öldürülmesi çağrısında bulunmuştu. Chavez, bunun 'Venezuela'yı işgal etmekten daha ucuz' olacağını söylemişti. Robertson'ın açıklamaları, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 'uygunsuz' olarak nitelenmiş, Robertson daha sonra bu sözlerinden dolayı özür dilemişti.

'Tehdit yok'

Venezuela devlet başkanı Chavez, BBC'ye verdiği mülakatta ABD'yi 'terörist bir hükümet' olarak da tanımladı ve "Emperyalist bir hükümet, teröre karşı savaştığını söyleyen ama terörü koruyan bir hükümet" ifadelerini kullandı. Venezuela'nın dünyanın en büyük beşinci petrol ihracatçısı olduğunu belirten Chavez, ABD'ye her gün bir buçuk milyon varil petrol gönderdiklerini söyledi. Ülkesinin uluslararası topluma bir tehdit oluşturduğu yönündeki iddiaları reddeden Hugo Chavez, Venezuela'nın tüm dünyayla şeffaf ilişkiler kurmak istediğini ifade etti. Chavez, "George Bush'un korkması için hiçbir neden yok. Eğer korkuyorsa, bu bilinçaltında karanlık bir hayalet olduğu içindir" şeklinde konuştu.

Tartışmalı lider

Venezuela devlet başkanı, ABD'yle ilişkileri iyi olmayan, başta Küba ve İran gibi ülkelerle bağlantılar tesis ediyor. 55 yaşındaki Hugo Chavez'in ismi ilk olarak 1992 yılında başarısızlıkla sonuçlanan bir darbenin lideri olarak duyulmuştu. Hapishaneden salıverilmesinin ardından, siyasete atılmış ve 1998 yılında Venezuela'yı dönüştürme vaadiyle iktidara gelmişti. 11 Eylül saldırılarının ardından gerçekleşen ABD'nin Afganistan'ı işgali sırasında, ABD'yi 'teröre karşı terörle mücadele etmekle' suçlamış, Washington-Caracas ilişkileri en düşük seviyelerine gerilemişti. Chavez, 2002 yılında ABD'yi kendisini devirmeyi hedefleyen darbe girişiminin arkasında olmak ve muhalif grupları maddi olarak desteklemekle suçlamış; ABD bu iddiaları reddetmişti.


 

banner53
Yorumlar (0)
13
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?