banner39

ABD Yahudileri'nden Liberman karşıtı kampanya

ABD'de sol eğilimli bir Yahudi kuruluş, İsrail'in yeni Dışişleri Bakanı Evigdor Liberman karşıtı bir kampanya başlattı.

Arşiv 04.04.2009, 16:50 04.04.2009, 16:57
ABD Yahudileri'nden Liberman karşıtı kampanya

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Liberman'ın İsrail'in rolünü ve dünyadaki imajını kötüleştirdiğini savunan kuruluş, kampanyanın adını "gerçek Liberman'ın kim olduğunu size anlatalım" diye koydu. Kendisini "J. Street" olarak nitelendiren grup, İsrail'e destek veren Siyonist bir kuruluş olarak biliniyor.

Barış için çalıştıklarını söyleyen kuruluş üyeleri, Amerikan yönetiminden İsrailli liderlere barışın sağlanması konusunda destek olmalarını istiyor.

"J. Street" üyelerine göre yeni İsrail Dışişleri Bakanı'nın yaptığı açıklamalar düşmanlarından çok bizzat İsrail'in kendisine zarar veriyor ve İsrail'in demokratik imajını zedeliyor.

Grup kampanya çerçevesinde dağıttığı DVD'lerde Liberman'ın İsrail'deki 48 Arapları aleyhindeki ırkçı açıklamalarına yer veriyor ve Mısır konusundaki eski tehditkâr söylevlerini öne çıkarıyor.

Şark Al Awsat gazetesine göre Yahudi kuruluşun tavrı aynı zamanda Amerika'daki Yahudilerin kurulan yeni İsrail hükümetine karşı tavırlarındaki farklılığı da gün yüzüne çıkarıyor.

Buna karşılık bazı kuruluşların İşçi Partisi lideri Ehud Barak'ın yeni hükümete katılımında etkili oldukları, böylece yeni hükümetin Washington'dan daha fazla destek görmesini sağladıklarını kaydediliyor.

Gazeteye göre Yahudi kuruluşlar, iç meselelere karışmasalar bile Tel Aviv ile Washington arasında kriz yaratabilecek meselelere müdahale ediyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?