banner39

ABD yeni bir uçağı ilk kez Irak'ta deniyor

ABD'nin şimdiye kadar hiç kullanılmamış, uçak ve helikopter karışımı yeni bir savaş uçağını Irak'ta deneyeceği bildirildi.

Arşiv 14.04.2007, 12:32 14.04.2007, 13:46
ABD yeni bir uçağı ilk kez Irak'ta deniyor

Amerika Irak’ta yarı helikopter yarı uçak, helikopter gibi her yere konan yeni bir uçağı ilk kez kullanıma sokuyor.

Uçak gibi düz hızlı ve uzun mesafeye gidebiliyor."Osprey" kod adıyla Bell Textron-Boeing yapımı bu uçağın en önemli özelliği kanat uçlarındaki motorun helikopter gibi işlev görmesi. Uçak ineceği zaman Motor yukarı dönüyor uçak helikopter gibi iniyor ya da kalkıyor. Kalktıktan sonra kanat uçlarındaki motor yatay duruma geliyor o zaman bildiğiniz pervaneli uçak oluyor.Emektar CH-46 Chinook’ların yerini alacak. Osprey V22, ilk kez Irak’ta savaş alanına sürülmüş oluyor. Esad hava alanında bir filo olarak tertiplenecek bu uçağın ortalama hızı 500 km, 24 tam techizatlı asker taşıyabiliyor. Turbo-prop motorlu, menzili ise 1200 km. Silahla donatıldığında saldırı uçağı oluyor. Amfibik, Kargo, lojistik amaçlı da kullanılabiliyor. Bu uçak Irak’ta deniz piyadelerinin kullanımında olacak. Başarılı olursa diğer birliklere de yayılacak.

Bu uçağın gelişimi hayli problemli oldu.Yaklaşık 20 yıllık bir proje.Bu uçağın denemelerinde, 1992’de 7, 2000 yılında ise 23 kişi öldü.Şu anda ise iniş kalkışta dengesilik, kompüter, hidrolik problemleri yaşıyor.Ancak Amerik bu sorunlu halinde uçağı savaş alanına sürmekten kaçınmadı.

Kaynak: Gazateci.tv

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?