banner39

ABD yeni Pakistan hükümetinin niyetini beğenmedi

ABD temsilcisi Negroponte, yeni Pakistan hükümetinin direnişçilerle görüşmeler yapma girişimlerine karşı çıktı.

Arşiv 27.03.2008, 18:33 27.03.2008, 18:35
ABD yeni Pakistan hükümetinin niyetini beğenmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'a bir ABD heyeti ile ziyaret düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı John Negroponte, Pakistan'daki yeni yönetimin ülkenin kuzey batısındaki direnişçilerle görüşmeler yapılması girişimleri hakkında "Böyle insanlarla nasıl görüşme yapabilirler. Onlar bizim yaşam tarzımızı yıkmak istiyorlar." dedi.

Öldürülen eski Başbakan Benazir Butto'nun Pakistan Halk Partisi liderliğindeki Pakistan yeni koalisyon hükümeti Afganistan sınırındaki kabile bölgesinde çatışmanın büyümesini önlemek amacıyla kapsamlı bir strateji uygulanacağını ve direnişçilerle görüşmeler yapılacağını bildirdi.

Pakistan yönetiminin direnişçilerle görüşmek istemesi Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in sürdürdüğü direnişçilere karşı sürdürülen "tavizsiz politakadan" sapma olarak görülüyor. ABD heyetinin, bu politika sapmasını önlemek amacıyla Pakistan'a geldiği ileri sürüldü.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte ve Dışişleri Bakan Asistanı Richar Boucher; Pakistan yeni hükümeti, koalisyon ortakları, özellikle Pervez Müşerref'in sıkı muhalifi Navaz Şerif'i, ABD'nin bölgedeki savaşında mevcut politikalara aynen devam edilmesi konusunda İslamabad'ı ikna etmeye çalıştılar. Ancak bir çok Pakistanlı yetkiliye göre, Amerika'nın Pakistan içişlerine fazla müdahalesi beklenmedik tepkilere yolaçabilir.

Negroponte, Pakistan ziyareti gündemi hakkında, "Gizli bir gündemimiz yok. Pakistan'da başlayan yeni siyasi düzenlemelere herhangi bir müdahale veya karışma isteğimiz yok." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?