banner15

ABD Yeni Stratejsini Açıkladı

ABD'nin yeni yeni ulusal güvenlik stratejisi, Beyaz Saray tarafından açıklandı. "Önleyici Saldırı" politikası önde gelen strateji olarak varlığını koruyor. İran, olası en büyük tehdit olarak görülüyor. Yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde demok

ABD Yeni Stratejsini Açıkladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin yeni ulusal güvenlik stratejisi, Beyaz Saray tarafından 49 sayfalık bir raporla açıklandı. Bush Yönetimi, Irak işgalinden bu yana ilk kez Ulusal Güvenlik Stratejisi'ni gözden geçirdi. Yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi belgesinde demokrasinin teşvik edilmesi ABD'nin dış politikasının ana unsuru haline getirilirken İran'a yönelik tavır sertleştiriliyor. Beyaz Saray açıklamasına göre, belgede Başkan George Bush'un ilk olarak 2002'de altını çizdiği ''önleyici saldırı'' politikası, önde gelen güvenlik stratejisi olarak varlığını koruyor.

İran'ın, ABD için en büyük sorun olabileceği ifade edilen belgede, ''karşı karşıya gelinmesinin engellenmesi için'', İran'ı nükleer hırslarını bırakmaya zorlayacak uluslararası diplomatik çabanın başarıya ulaşması gerektiği kaydedildi. ''İran'dan başka tek bir ülkeden daha büyük sorunla karşı karşıya kalmayabiliriz'' denilen belgede, ABD'nin, Irak'tan Ortadoğu geneli ve Rusya ile Çin'e kadar olan bölgede karşı karşıya bulunduğu ulusal güvenlik sorunları tanımlandı. Nükleer ve diğer benzer silahların yayılmasının durdurulmasında diplomasinin ABD'nin önceliği olduğu ifade edilen belgede, ''Ancak gerekirse, uzun süredir varlığını koruyan meşru müdafaa ilkeleri uyarınca, karşı saldırıdan önce, düşman saldırısının zamanı ve yerinin belirsizliği söz konusu olsa da, güç kullanmayı bertaraf etmiyoruz'' denildi.
   
''Kitle imha silahlarıyla düzenlenecek bir saldırının sonuçlarının çok yıkıcı olma olasılığı içinde, büyük tehlikelere karşı boş durulamayacağı'' ifade edilen belgede, ''önleyici saldırı'' politikasının, ulusal güvenlik stratejisindeki yerini koruduğu belirtildi. Bu arada belgede, İran'a ilişkin diğer kaygılarda da, Tahran'ın ''terörizmi desteklediği, İsrail'i tehdit ettiği, Ortadoğu barışını engellemeye çalıştığı, Irak'ta demokrasiyi bozduğu ve İranlıların özgürlüklerini tanımadığı'' yorumları yer aldı.
   
Zorba rejimler

"Militan İslam!" ile mücadelenin "21. yüzyılın ilk yıllarının büyük ideolojik çatışması" olarak tanımlandığı belgede Rusya "özgürlük davası"nı önlememeye çağrılırken Çin'in barışıl kalkınmaya doğru ilerlemesi isteniyor. Bu arada, İran'ın yanısına Kuzey Kore, Suriye, Küba, Beyaz Rusya, Burma ve Zimbabwe zorba rejimler olarak nitelendiriliyor. Rusya'daki son eğilimlerin, demokratik özgürlükler ve kurumlara ilişkin zayıflayan bağlılığı gösterdiği ifade edilen raporda, Rusya ile ilişkilerin güçlenmesinin Moskova'nın benimsediği iç ve dış politikalara bağlı olduğu kaydedildi. Raporda, Çin'e reform ve açıklık yolunda devam etmesi çağrısında bulunularak, ''Çin ordusunun şeffaf olmayan biçimde büyümesi, Pekin yönetiminin, ticaretin genişletilmesi ve kötü yönetim ya da kötü tavır içinde olup olmadıklarına bakmadan enerji zengini ülkeleri desteklemesi'' eleştirildi.
   
Beyaz Saray tarafından yapılan açıklaya dayanarak, ABD'nin yeni ulusal güvenlik stratejisini duyuran uluslararası ajanslar, strateji raporunun, yönetim tarafından Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley'in ABD Barış Enstitüsü'nde yapacağı konuşma sırasında yayımlanmasının planlandığı belirtildi. Bush'un başkanlığından bu yana ikincisi hazırlanan ulusal güvenlik stratejisinde, yönetimin ABD'yi koruma ve diğer ülkelerle ilişkileri geliştirmeye yönelik stratejileri özetleniyor. George Bush, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından ilk ulusal güvenlik strateji raporunu Kongre'ye gönderdiği sırada ABD'nin müttefiklerini, Saddam Hüseyin'i devirmek için Irak'a saldırıya katılmaya ikna etmeye çalışıyordu. Bu yeni belgede dikkat çeken bir unsur da ''ABD'nin gerekirse tek başına hareket etmeye hazırlanması gerektiği'' vurgusu yer alıyor.

Öte yandan, yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi belgesinde bir önsöz yazan ABD Başkanı George W. Bush, stratejisinin, özgürlüğün teşvik edilmesi ve küresel sorunlarla yüzleştirilmesi olmak üzere iki ana direk üzerinde inşa edildiğini kaydetti.

İran, ABD'ye yeşil ışık yaktı
 
İran yönetiminin, ABD ile Irak konusunu görüşmeyi kabul ettiği bildirildi. İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri Ali Laricani, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Başkanı Abdülaziz El Hekim'in, İran'ın ABD ile Irak konusunda müzakere etme talebini kabul ettiklerini açıkladı. Laricani, ''Talebi, Irak'ın sorunlarının çözümü, bağımsız bir hükümetin kurulması ve demokrasinin tesisi için kabul ediyoruz'' dedi.ABD ile Irak konusunda yapılacak müzakereler için bir heyet belirleyeceklerini bildiren Laricani, görüşmelerin ne zaman yapılacağına ilişkin bilgi vermedi. ABD'nin Irak'taki elçisi Zalmay Halilzad, Tahran yönetiminin Irak konusunda ABD ile müzakere etmesi gerektiğini söylemiş, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Başkanı Abdülaziz El Hekim de İranlı yetkililerden, Halilzad'ın talebine olumlu yanıt vermelerini istemişti. İran ve ABD arasında, 1979'daki büyükelçilik baskınından beri doğrudan ilişki bulunmuyor. 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48