banner15

ABD Yine İsrail'in Arkasında

ABD, Şaron'un kurduğu Kadima partisinin seçim vaadi olarak sunduğu Batı Şeria'daki sınırlarını 2010'a kadar belirlemesini kabul edecek. Sınır belirleme işleminde Filistin yönetimi ve halkı yok sayılacak...

ABD Yine İsrail'in Arkasında

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

ABD, İsrail'in Batı Şeria'daki sınırlarını 2010 yılına kadar tek taraflı şekilde belirlemesini kabul edebileceğini ima etti. Berlin'e giderken uçakta gazetecilerle konuşan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail seçimlerini kazanan Kadima partisinin sınırlar konusundaki planına destek verebileceklerinin işaretini verdi. Kadima, Filistinlilere danışmadan Batı Şeria sınırlarını İsrail'in kendi başına belirlemesi gerektiğini söylüyor.

Rice, ''İsraillilerin bu konuyu tartışmalarında yarar olmadığını söyleyemem'' ifadesini kullandı ve sınır meselesinin, ABD ile İsrail hükümeti arasında müzakere edilmediğini söyledi.

Amerikan yönetimi, Kadima'nın sınır planını daha önce açıkça eleştiriyordu. Rice, ''Ancak geçen yıl İsrail'in Gazze'den başarıyla çekilmesi ve Filistin seçimlerini Hamas'ın kazanması durumu değiştiriyor. Tabii ki herkes müzakereyle çözüm ister, ama müzakere için muhatap bulmak zorundasınız. Oysa Filistin'de işbaşı yapan hükümet, müzakerelerle çözüm fikrini kabul etmiyor'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48