banner39

ABD Yine Sivilleri Hedef Aldı

Irak ve Afganistan'daki Amerikan birlikleri, direnişçi avına çıktıklarını ileri sürerek sivil hedefleri vurdu. İki ülkede toplam 11 sivil hayatını kaybetti. Hava destekli yapılan saldırıda 2'si çocuk 8 sivil hayatını kaybederken, kasabadaki cami, be

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Yine Sivilleri Hedef Aldı

İslam Dünyası/Haber Merkezi

Irak'ın Ramadi kentine bağlı el Haklaniye kasabasına saldırı düzenleyen ABD kuvvetleri, direnişçilerin olduğunu söylediği kasabada sivilleri vurdu. Hava destekli yapılan saldırıda 2'si çocuk 8 sivil hayatını kaybederken, kasabadaki cami, belediye binası, okullar ve merkezi Bağdat'ta bulunan Müslüman alimler binası yerle bir oldu. 3 Ağustos günü başlayan operasyon öncesinde kasabanın etrafını tel örgülerle çeviren ABD kuvvetleri, kasabaya karadan girerken havadan da savaş uçakları operasyona destek verdi. Yaklaşık bir haftadır direnişçilerle ABD kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda olan masum sivillere oldu. ABD askerlerinin hava saldırısında ilçe cami ve 4 okul yerle bir olurken, bir çok ev de kullanılamaz hale geldi. Operasyon sırasında merkezi başkent Bağdat'ta bulunan Müslüman alimler binasında kurşunlara hedef olarak kullanılamaz hale geldi. Evi yerle bir olan Abdullah Ali isimli Iraklı vatandaş, "Irak ordusu bize ihanet etti. Okullarımızı ve evlerimizi yerle bir ettiler. Yaralanan arkadaşımızı ancak 4 saat sonra izin alarak hastaneye götürebildik. ABD ve İngiltere buraya terörizmi getirdi" diyerek tepki gösterdi. Başka bir Iraklı Muhammed Casım da, Iraklı polisleri suçlayarak, "Dükkanlarımızda ne var ne yok hepsini yağmaladılar" diye konuştu. Yerle bir olan caminin önünde konuşan yaşlı bir Iraklı Cürü el Karras ise, "Paralarımızı çaldılar, sivilleri öldürdüler, camiyi yıktılar. Bizim suçumuz ne" dedi. Saldırı öncesi evini terk eden Ümmü Muhammed isimli kadın ise döndüğünde ABD askerlerinin evinde konakladığını belirterek, "Evimi çok pis kullanmışlar. Her taraf darmadağın olmuş, evin altını üstüne getirmişler" diye ABD"li askerlere tepki gösterdi. Harabeye dönen El Haklaniye'deki okul müdürü Abdülemir Yasir de, "Kasabamızdaki 4 okul yıkıldı. Sadece bir saat içerisinde bütün okullar yerle bir edildi. Elimdeki listede teröristlerin adı yazmıyor. Burada öğrencilerin isimleri var, neden böyle bişey yapıyorlar" dedi. Öte yandan Ramadi merkezde ABD askeri konvoyunun geçtiği yola bomba döşeyen 4 direnişçi, ABD askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. Bu sırada yoldan geçmekte olan ambulanstaki 2 görevli de bombaların patlaması sonucu hayatını kaybetti. Patlama sonucu direnişçilerin kullandığı 2 araba da kullanılamaz hale geldi.

Afganistan'da Savaş Uçakları Köyü Bombaladı  

Afganistan'ın güneyindeki bir köyde, ABD ve Taliban güçleri arasında çıkan çatışmalardan sonra, ABD uçaklarının köyü bombalaması sonucu, 3 Afgan'ın öldüğü ve 6'sının yaralandığı bildirildi. Afganistan'ın Zabul vilayetinin Mara Köyü'nde, Taliban militanları ve ABD birlikleri arasında çatışmalar meydana geldiği ve çatışmalardan sonra ABD savaş uçaklarının köyü bombaladığı belirtilirken, bombalamada yaralanan bir sivilin akrabası Abdul Halim, çatışmalardan sonra ABD savaş uçaklarının köydeki 2 sivil evini bombaladığını, 1'i kadın 3 kişinin öldüğünü ve 1'i çocuk 6 kişinin yaralandığını söyledi. Yaralılar eyalet başkenti Kalat'taki hastaneye götürülürken, doktor Abdul Malik, 3'ü ağır 5 yaralının hastaneye getirildiğini bildirdi. ABD ordusundan daha önce yapılan açıklamada, bölgedeki çatışmalarda en az 16 militanın öldürüldüğü ifade edilmişti. Bu arada,   Afganistan'ın güneydoğusunda, direnişçilerin üslerini imha etmeye yönelik sürdürülen operasyonlar sırasında çıkan çatışmada 5 direnişçi öldürüldü, 3 Amerikan askeri yaralandı. ABD Ordusu tarafından yayımlanan bildiride, Afgan ve ABD güçlerinden oluşan devriyenin, Wazikwa mıntıkası yakınlarında karşı karşıya geldikleri düşman güçleriyle çatışmaya girdikleri belirtildi. Çatışmada 3 ABD askeri ve 1 tercümanın yaralandığı kaydedildi. Olaydan saatler sonra benzer bir olay, ABD ve Afgan güçlerinden oluşan devriyenin, diğer direnişçi birimleri ile karşı karşıya gelmesi sonucu meydana geldi. Çıkan çatışmada 5 direnişçinin öldürüldüğü bildirildi.  

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü