banner39

ABD yönetimi işgale komutan bulamıyor

Özel yetkilerle donatılarak Irak ve Afganistan işgallerini yönetecek emekli general arayan ABD yönetimi, üç adaydan da ret cevabı aldı.

Arşiv 13.04.2007, 11:59 13.04.2007, 12:24
ABD yönetimi işgale komutan bulamıyor

ABD yönetimi, Irak ve Afganistan işgallerinin yönetimi için görevlendirecek general arayışında. Ancak, görev önerilen üç emekli general, bu öneriyi reddetti. Görevi reddeden emekli orgenerallerden John Sheehan, “ülser olup görevi bırakmaktansa, baştan ‘hayır’ dediğini” anlattı.

Geniş yetki

The Washington Post gazetesinin haberine göre, görevlendirilecek general, ABD Başkanı George W. Bush ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley’e bağlı olarak çalışacak. Ayrıca, hem Dışişleri Bakanlığı’na, hem de Savunma Bakanlığı’na doğrudan emir verebilecek.

Görevi reddeden üç generalden biri, geçen ağustos ayında ABD’nin terörle mücadele özel temsilcisi olarak atanan emekli Orgeneral Joseph Ralston. NATO’nun eski Avrupa müttefik kuvvetler başkomutanı olan Ralston gazeteye açıklama yapmazken, emekli orgeneral Jack Keane, kendisine önerilen bu görevi reddettiğini doğruladı.

Öneriyi reddedenlerden John Sheehan ise ABD yönetimini eleştirirken sözünü sakınmadı. “En temel mesele şu ki, bunlar hangi cehenneme gittiklerini bilmiyorlar” diye konuşan Sheenan, “Görevi kabul edip, ülser olup sonunda ayrılmaktansa baştan ‘hayır, teşekkürler’ dedim” ifadelerini kullandı. Emekli orgeneral, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve onun “şahinler” ekibinin halen Amerikan yönetiminde baskın olmasını da eleştirdi.

35 yıl boyunca ABD Deniz Kuvvetleri’nde görev yürüten Sheenan, Bush yönetiminin ilk dönemlerinde Savunma Politikaları Kurulu’nda da yer almıştı. Sheenan şu anda ise, Bechtel şirketinin Ortadoğu’daki petrol projelerinde çalışıyor.

Beyaz Saray’ın, görev için uygun bir aday bulup ikna edememesi halinde, bu projeden vazgeçerek varolan yapıyı koruyacağı belirtiliyor. Amerikan yönetiminin projedeki amacının, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı’nın işgal bölgelerindeki yeniden yapılandırma çalışmalarındaki koordinasyonsuzluğunun giderilmesi olduğu ifade ediliyor. Şu anda bu görevi, Ulusal Güvenlik Danışmanı Hadley’e bağlı olarak çalışan Meghan Sullivan yürütüyor. Ancak zaten kısıtlı yetkileri olan Sullivan’ın kısa süre sonra görevi bırakması bekleniyor.

Fisk: Böl ve yönet politikası

İngiltere’de yayımlanan The Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Irak işgalinde başarısız olan ABD’nin, “böl ve yönet” planını uygulamaya başlayacağını yazdı. Fisk’in haberinde; Bağdat’ta barikatlarla birbirinden ayrılacak bölgelere Iraklıların farklı olan kimlik kartlarıyla girebileceği belirtildi.

Haberde ayrıca, planın ABD’nin Irak’ta direnişçilere karşı uygulayacağı bugüne kadarki en büyük plan olacağı ve kentin en az 30 bölgeye bölüneceği belirtildi.

Sistemin daha önce Fransızlar tarafından Cezayir’de, ABD tarafından Vietnam’da ve İsrail tarafından Filistin işgali sırasında denendiğine ve başarısız olunduğuna dikkat çekilen haberde, planın uygulanması için Bağdat’a 40 bin asker konuşlandırılması gerektiği ifade edildi. Bu beş tugayın en az üçünün başkent Bağdat ile İran sınırı arasındaki bölgede konuşlandırılacağına da işaret edilen haberde, böylece bir askeri müdahale durumunda İran’ın sınırında büyük bir ABD gücü bulunacağı bildirildi.
Haberde, Bağdat’taki ABD güçlerinin komutanı General David Petraeus tarafından hazırlanan plana, İsrailli askeri yetkililerin yardımcı olduğuna dair iddialara dikkat çekildi.

 

Kaynak: Evrensel

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?