banner15

ABD: 'Yunanistan Stratejik Ortak'

Rice, Yunanistan dışişleri bakanı ile Washington'da yaptığı görüşmenin ardından, Yunanistanı stratejik ortak olarak nitelerken, Bush'ta Yunanistanın bağımsızlık gününü kutladı ve Yunan asıllı Amerikalılardan övgüyle bahsetti. Kıbrıs konusu görüşmeni

ABD: 'Yunanistan Stratejik Ortak'

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

Yunanistan yeni Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Washington’da bir araya geldi. Görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü. İki bakanın ortak basın toplantısında Rice, ABD-Yunanistan ilişkilerinin ortak noktalarına değinirken, “Kıbrıs’ın demokratik ilkelere dayalı biçimde birleşmesi çabasından” söz etti ve ABD’nin daha önce vurguladığı Annan Planı’na destekten bahsetmedi. Rice, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasını, en üst düzeylerde temaslarda Türkiye’den istediklerini de belirtti.

Bakoyanni de, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik arzusunu desteklediklerini anlatırken, bir de uyarıda bulundu. Yunan bakan, Türkiye’nin Avrupa’daki geleceğinin, AB’nin ilke ve uygulamalarını ülke içinde ve Kıbrıs ve Yunanistan ile ilişkilerinde yerine getirmesine bağlı olduğunu söyledi.

Bakoyanni, birleşik ve iki toplumlu bir Kıbrıs’a inandıklarını belirtirken, iki kesimlilikten söz etmedi. Dora Bakoyanni, “Kıbrıs’ta çözüm, BM Güvenlik Konseyi kararlarına, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın önerilerine ve Kıbrıs’ın ait olduğu AB’nin normlarına dayanmalı” dedi.

Bush Yunanistan'ın Bağımsızlığını Kutladı

Başkan Bush, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis ve beraberindeki Yunan heyeti ve Yunan asıllı Amerikalıların katıldığı bir törende, Yunanistan’ın Bağımsızlık Gününü kutladı. Bush, Beyaz Saray'a bağlı bir binada yapılan törendeki konuşmasında Yunanistan’la Amerika’nın demokrasi ve insan hakları alanlarında ortak değerlere sahip olduğunu söyledi.

Yunanistan’la Amerika’nın terörle mücadelede ve özgürlüğün yayılmasında işbirliği yaptığını belirten Bush, Atina’nın Afganistan’daki eğitim çalışmalarına verdiği desteğe teşekkür etti. Bush konuşmasında ayrıca, Yunan asıllı Amerikalılardan övgüyle söz etti. Başkan Bush, kendi yönetimi içinde Yunan asıllı Amerikalıların bulunduğunu kaydetti ve Ulusal İstihbarat Direktörü John Negroponte ve İç Güvenlik Danışmanı Frances Townsend’i örnek olarak gösterdi.

Bu arada edinilen bilgiye göre Bakoyanni, bazı Yunan gazetecilere, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün yaza kadar Atina’yı ziyaret etmesinin beklendiğini söyledi. Bakoyanni bugün, ABD Başkanı Bush ile bir araya gelecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48