banner39

ABD’den İslam’a Karşı Soğuk Savaş Taktiği

ABD’de yayımlanan haftalık haber dergilerinden “US News & World Report” Amerikan yönetiminin, sadece Müslüman toplumları değil aynı zamanda İslam dinini de çehresini değiştirerek etkisi altına almak istediğini yazdı. Amerika’nın bu

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD’den İslam’a Karşı Soğuk Savaş Taktiği

ABD'nin önde gelen haftalık haber dergilerinden US News & World Report, Bush yönetiminin hem Müslüman toplumları dönüştürmek hem de "İslam dininin çehresini değiştirmek için" milyar dolarları aşan bütçeyle gizli bir projeyi devreye soktuğunu yazdı. David E. Kaplan imzalı yazıda Amerika'nın iki yıldır, İslam dininde reform yaşanması için dünya çapında olağanüstü gayret gösterdiği ileri sürüldü. Kalpler, Beyinler ve Dolarlar “Hearts, Minds, and Dollars” adıyla yayımlanan makalede, Amerikan yönetimin fakir Müslüman halkların kalplerini ve beyinlerini kazanmak için onlarca plan hazırladığını kaydetti. Gizli metinde dünya çapında ılımlı İslam'ın elinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar ile islam dininde yaşanan değişikliklerle yakından ilgili olunması gibi kararlar yer aldı. Amerika'nın dini bir mücadele yürütme gücünün sınırlı olduğu, bu nedenle demokrasi, kadın hakları ve hoşgörü gibi değerleri benimseyen partnerlere güvenmek gerektiği konusunda uzlaşmaya varıldı ve bu partnerler şöyle sıralandı: Müttefik İslam devletleri, özel vakıflar ve sivil toplum örgütleri. Buna göre, Beyaz Saray'ın "kriz yöneticileri" Temmuz 2003'te Washington'daki Ulusal Savunma Üniversitesi'nde bir araya gelip muhtemel kötü senaryoları tartıştılar. Radikal İslam'ın (Bir türlü tanımlanamayan) durdurulması için Ulusal Güvenlik Kurulu, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve CIA, "islam Dünyasına Yardım Eli" başlıklı gizli bir stratejide anlaştı.

'Soğuk Savaş' döneminin taktikleri kullanılıyor

Amerikan yönetimin Müslüman toplumların dinden uzaklaştırmak ve İslam dininde değişikler yapmak için soğuk savaş döneminde Komünizme karşı kullandığı taktikleri kullanacağı belirtildi. Bush yönetimin bu konu çerçevesinden dünya genelindeki propagandacılarını, reklamcılarını ve ücretli artistlerini devreye soktuğu bildirildi. Nixon Center Uluslararası Güvenlik ve Enerji Programları Direktörü Zeyno Baran dergiye yaptığı açıklamada, “Soğuk savaş kolaydı. Çünkü orada mücadele ilahi olmayan politik bir ideolojiye karşıydı. Fakat bu yeni düşman teolojik unsurlara sahip” dedi. Dergi, ABD yönetiminin yine bu eksende birçok akademisyen ve liberal gazeteye para aktardığını yazdı.

USAID’in 24 ülkede faaliyeti var

Amerikan yönetiminin “Büyük Ortadoğu Projesi” kapsamında uygulamaya soktuğu bu planların USAID (ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı) tarafından finanse edildiği kaydedildi. Bütçesi 21 milyar doları aşan USAID bunun yarıdan fazlasını "İslam dünyasına yardım" için kullandı. 24 ülkede hükümetlerin de desteğiyle, İslami radyo ve televizyon programlarına, dini okullara, İslami düşünce üretim kuruluşlarına, ılımlı İslam'ı teşvik eden faaliyetlere mali yardım yapıldı.

İmamlara eğitim ve sivil toplum örgütlerine destek

CIA ile önemli bakanlıklara bağlı kadrolar 10 milyar dolarlık bütçeyle imamlara eğitim veriyor ve sivil toplum örgütleri aracılığıyla konferanslar organize ediyor. USAID geçtiğimiz günler bu plan çerçevesinde ve Asya Vakfı ile birlikte, Bangladeş’te “imamların rolünü güçlendirmek” için bir program başlatmıştı. Bangladeş İslam Vakfı Genel Müdürü Şamsul Alam, adeta ABD’ye akıl vererek, İngiliz sömürgecilerin “akıllıca politikalarını” örnek gösterdi ve İngilizlerin dini liderler üzerinde iktidarlarını pekiştirmek için 1780’de Aligarh Medresesi’ni kurduğunu hatırlattı. Programın amacının imamları kalkınma örgütlerinin faaliyetleri ve insan hakları hakkında bilgi sahibi yapmak olduğu vurgulandı. Aynı plan dahilinde birçok İslam ülkesinde sivil toplum örgütleri aracılığıyla imamların eğitildiği bildirildi. Yine aynı strateji çerçevesinde aralarında Kuzey Kıbrıs'ın da olduğu birçok ülkede camiler onarıldı, çok sayıda el yazması eser kurtarıldı. Uganda'da ve Madagaskar'da birçok okul açılıyor. Dergi "Soğuk Savaş'tan sonra yaşanan en kapsamlı siyasi savaş" dediği strateji çerçevesinde Washington'un daha önce karşı çıktığı bazı İslamcı siyasi hareketlerle de iyi geçinmeye başladığını iddia ediyor.

Bu haber İslam Online'dan İslam Dünyası için tercüme edilmiştir.

http://www.islamonline.net/English/News/2005-04/20/article06.shtml

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?