banner39

ABD’nin İşkenceci Doktorları

Irak’taki işkence olaylarına ABD ordusunda görev yapan doktorların da karıştığı ortaya çıktı. Irak cezaevlerinde görev yapan işkencecilere yardım eden doktorların, başta Ebu Gureyb ve Bucca Kampı olmak üzere birçok cezaevindeki insanlık dışı uygulam

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD’nin İşkenceci Doktorları

İşkenceci doktorların icraatlarına ilişkin bir rapor hazırlayan Uluslararası Kızılhaç Komitesi, ABD’li askeri doktorların “işkence izlerini yok ettiklerini, adli işkence raporları üzerinde sahtecilik yaptıklarını ve hatta işkencecilere önemli tıbbi bilgileri vererek, işkenceyi daha etkili hale getirmek için çalıştıklarını” belirtti. Kızılhaç raporunda ayrıca, “Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları, işkencecileri korumak ve işlerini kolaylaştırmak için her türlü yolu deniyorlar. Sorguculara, özel bilgiler sağlayan doktorlar, böylece cezaevinde tutulan mahkûmların daha güçsüz düşmesine ve daha ağır işkencelere maruz kalmasına neden oluyorlar” dedi. Doktorların, ABD ordusuna bağlı gizli servis üyeleriyle birlikte çalıştığını ifade eden Kızılhaç, işkencenin daha sistematik hale getirilmesi için bu çalışmalara “Davranış Biçimleri Konsultasyon Takımı” adı altında tıbbi bir grubun eklendiğini de belirtti. Öte yandan işkenceci doktorların “etik kurallarını hiçe saydığını” belirten İngiltere Medikal Araştırmalar Derneği, “Tıbbi Etik Komitesi” başkanı Michael Wilks, “Bu doktorlar, tıbbi etiği hiçe saydıkları gibi, mesleki kurallarımızdan da vazgeçmişler. Doktorların işkenceye ortak oldukları belgelerle ispatlanmasına rağmen, ABD yönetimi tedbir almıyor” dedi. İşkenceci doktorların hastaları iyileştirmek ve yaralıları tedavi etmek yerine, “sistematik fiziksel zora” kalkıştığını belirten Wilks, “Cezaevlerinde bırakın doktor-hasta ilişkisini, hayati tehlikelere karşı mücadele etmek bile yok. ABD ordusunun emirleri doğrultusunda çalışan doktorlar, işkence altındaki insanların şuurlarını kaybetmeleri ve işkencenin daha etkili olması için tavsiyelerde bulunuyorlar” diye konuştu. Wilks, “Bu doktorların durumu, önümüzdeki ekim ayında yapılacak Dünya Medikal Derneği toplantılarında değerlendirilecek ve işkencecilerin, hemen cezalandırılması için bir karar alınacak” dedi.

 

Kerkük'te ABD helikopteri düştü

 

Amerikan ordusu, Irak'ta bir helikopterinin düştüğünü, içindeki iki kişinin yaralandığını açıkladı. Kerkük bölgesindeki 42. Piyade Tümeni'nden yapılan açıklamada, bu sabah Kerkük bölgesinde Apache tipi bir askeri helikopterin düştüğü, yaralanan iki kişinin havayoluyla tahliye edilmekte olduğu belirtildi. Açıklamada, helikopterin düşüş nedeni hakkında bilgi verilmedi. Amerikan ordusundan yapılan başka bir açıklamada, bu sabah gündoğumunda Bağdat'ın kuzeyindeki Tikrit kentinde el yapımı bir bombanın patlaması sonucu bir Amerikan askerinin hayatını kaybettiği belirtildi. Böylece Pentagon verilerine göre, ABD'nin Irak'taki kayıp sayısı 1840'a yükselmiş oldu. Öte yandan, Bağdat'ta ve kuzeyinde bugün düzenlenen saldırılarda 7 kişinin öldüğü bildirildi. Polis, kuzeydeki Samarra kentinde silahlı kişilerle Irak ve Amerikan askerleri arasında çıkan çatışmada 4 kişinin öldüğünü belirtti. Irak ordusundan bir kaynak, Samarra'nın kuzeyinde bir bombanın infilak etmesi sonucu bir sivilin öldüğünü, 2'sinin yaralandığını söyledi.Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak da, Bağdat'ın güneyindeki Dura kentinde, Arapça yayın yapan Amerikan televizyonu El Hurra'da görev yapan bir şoförün, evinin önünde silahlı kişilerin saldırısına uğradığını ve hayatını kaybettiğini, saldırganların kaçmayı başardığını kaydetti. Kerkük'te de Amerikan ordusu için çalışan bir Kürt tercümanın silahlı kişilerce öldürüldüğü belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?