banner15

ABD'de 9 işgal karşıtı tutuklandı

ABD'de, Irak işgali ile Bush'un saldırı politikalarına karşı yapılan gösteriler, hükümetin tüm engellerine rağmen sürüyor.

ABD'de 9 işgal karşıtı tutuklandı

ABD’de, Irak işgali ile ABD Başkanı Bush’un saldırı politikalarına karşı yapılan gösteriler, hükümetin tüm engellerine rağmen sürüyor. Amerikan Temsilciler Meclisi önünde toplanan işgal karşıtları, polis müdahalesiyle karşı karşıya kaldı; 9 göstericisi tutuklandı.

Irak’ta yaşamını yitiren Amerikalı ve Iraklıları anmak amacıyla yapılan eylem sırasında, işgal karşıtlarının, Irak’ta öldürülenlerin isimlerini okumak istemesi ve Irak’taki kurbanları anmak adına Temsilciler Meclisi binası içerisine “sarı gül” bırakmak istemeleri üzerine polis, eyleme müdahale etti. Temsilciler Meclisi’nin güvenliğinden sorumlu müdür Kimberly Schneider, savaş karşıtı eylem sırasında dokuz işgal karşıtının tutuklandığını ifade etti.

Iraklı çocuklar unutulmadı

Bu arada ABD Senatosu önünde yapılan bir başka eylemde ise Irak’ta, işgalden en çok etkilenen Iraklı çocuklar anıldı. Ellerinde çocuk ayakkabıları taşıyan göstericilere konuşan “Ulusal Kadın Barış Grubu” kurucusu Medea Benjamin, “Sanıyoruz ki Amerikalılar, Irak’taki ABD işgali sırasında kaç Iraklının öldürüldüğünden haberdar değil. Onlara, ağır kaybı hatırlatmak istiyoruz” dedi.
Eylemler, başkent Washington’da cumartesi günü yapılan eylemlerin devamı niteliğini taşıyor. Cumartesi günü yapılan ve ABD’nin dört bir yanından 100 bine yakın işgal karşıtının katıldığı eylemde, “Irak işgaline son verilmesi ve birliklerin derhal ABD’ye getirilmesi” çağrıları yapılmıştı.

 

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35