banner39

ABD'de banka kurtarma tarih olacak

Demokratların hazırladığı yeni tasarı zor durumdaki bankalara devletin el koymasını öneriyor

Arşiv 16.03.2010, 16:12 17.03.2010, 07:13
ABD'de banka kurtarma tarih olacak

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Demokrat partili senatörler Merkez Bankası’nın denetiminde yeni bir tüketici koruma dairesi oluşturulmasını öngören bir yasa tasarısı sundu. Tasarıda ayrıca, Merkez Bankası’nın ekonomiyi tehlikeye düşüren finans kuruluşlarını devralması da öngörülüyor.

Amerika'nın Sesi Radyosu'nun haberine göre, tasarı Merkez Bankası'na ekonomiyi tehlikeye atan banka ve finans kuruluşlarına el koyma yetkisi tanıyor.

Senato Bankacılık Komisyonu Başkanı Demokrat partili Christopher Dodd’un sunduğu tasarı kabul edilirse, Amerika’da finans sektöründe 1930’lardan beri en ciddi yasal değişiklik gerçekleşecek.

Tasarıda, Merkez Bankası’nın, tüm finans kuruluşlarının büyüklüklerini ve faalyetlerini denetlemesi öngörülüyor. Ayrıca, konut kredi şirketleri de Merkez Bankası’na karşı sorumlu olacak.Başkan Obama, bir buçuk yıl önce ekonomiyi çöküntünün eşiğine getiren sorunların etkilerinin devam ettiğini söyledi ve sadece Amerikan ekonomisi için değil, dünya ekonomisi için böyle bir acil reformun gerekli olduğunu kaydetti.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?