banner39

ABD'de bir ilk: Kur'an üzerine yemin

Temsilciler Meclisi'nin İlk Müslüman Üyesi Keith Ellison, Kuran-ı Kerim üzerine yemin ederek görevine başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'de bir ilk: Kur'an üzerine yemin

ABD'de muhalefetteki Demokrat Parti'nin zafer kazandığı 7 Kasım 2006 seçimleriyle oluşan yeni kongre resmen açılırken, kongre üyeliğine seçilen ilk Müslüman milletvekili Keith Ellison, Kuran-ı Kerim üzerine yemin ederek görevine başladı.

Kongrenin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nin 435 üyesi, önce toplu halde yemin etti. Ardından yapılan oylamada Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na, Demokrat Partili Nancy Pelosi seçildi. Pelosi, ABD tarihinde Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na seçilen ilk kadın oldu.

Pelosi, seçildikten sonra yaptığı ilk konuşmada, ''Bu görevi, partizanlık değil ortaklık ruhu adına kabul ediyorum ve ABD halkı adına sizlerle çalışmayı bekliyorum. Ayrı partilere mensup olabiliriz, ancak aynı ülkeye hizmet ediyoruz'' dedi.

Photo

Resmi yeminin toplu halde edilmesinin ardından kongrenin yeni üyeleri, düzenledikleri özel törenlerle de ayrıca yemin etti. Bu çerçevede ilk Müslüman kongre üyesi özelliğini taşıyan Minnesota Eyaleti Milletvekili Keith Ellison, Kur'an'a el basarak yeminini gerçekleştirdi.

Photo

Ellison, yemininde, ABD'nin kurucularından 3. başkan Thomas Jefferson'a ait tarihi bir Kur'an-ı Kerim'i kullandı. Siyah olan Keith Ellison, üniversite yıllarında İslam dinini kabul etmişti.

Photo

ABD'de bazı radikal Hristiyan çevreler, Ellison'in Kur'an üzerine yemin edeceğini açıklamasından rahatsız olduklarını dile getirmişlerdi. Ancak Ellison, dinsel farklılıkların kimseyi rahatsız etmemesi gerektiğini söyledi.

 Photo
İki ciltlik İngilizce Kur'an-ı Kerim meali.

Ellison, Müslüman olduğu için Kuran üzerine yemin etmesinin de doğal olduğunu belirterek, ''Kutsal Kitab'ı her gün okuyorum ve bana bu esin veriyor'' diye konuştu.

Photo

Bugün resmen açılan ABD tarihinin 110. kongresinde her iki kanatta da çoğunluk, 12 yıllık bir aradan sonra ilk kez Demokrat Parti'ye geçti.

Photo

Başkan George W. Bush'un, gelecek günlerde yeni Irak stratejisini açıklaması ve büyük bir olasılıkla bu ülkeye yeni ABD askerleri göndermeye karar vermesi bekleniyor. Ancak yeni kongrede Demokratlar'ın büyük çoğunluğunun yanısıra kimi Cumhuriyetçiler de bu plana karşı çıkıyor. Bu ortamda gözlemciler, başkan ile kongre arasında gelecek haftalarda Irak konusunda sürtüşmeler meydana gelmesini bekliyor.

Photo

Temsilciler Meclisi'nin yemin törenlerinde, ilk defa farklı bir dinin kitabı kullanılarak yemin töreni gerçekleştirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?