banner15

ABD'de Çin diplomasisi

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao ABD gezisine başladı. Çin lideri göreve geldiğinden bu yana ABD'yi ilk kez ziyaret ediyor.

ABD'de Çin diplomasisi

 

Hu Jintao Seattle'da Amerikan yazılım devi Microsoft'u ziyaret etti ve şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Bill Gates'le, evinde akşam yemeği yedi.

Çin Cumhurbaşkanı, korsan yazılımla mücadele konusunda yeni yasalar çıkardıklarını ve çabalarının süreceğini söyledi.

Hu Jintao uçak üreticisi Boing'i de ziyaret edecek. Microsoft ve Boeing, yakın zamanda Çin şirketleriyle ticari anlaşmalar imzalamıştı.

Çin Lideri yarın Washington'a geçerek ABD Başkanı Bush'la görüşecek.

Hu'ya gezisi sırasında Dışişleri Bakanı Li Zaoşing ve Ticaret Bakanı Bo Şilai'nin yanısıra eşi Liu Yongging de eşlik ediyor.

Pekin'deki muhabirimiz Daniel Griffiths, Hu Jintao'nun ziyaretinin Amerika Birleşik Devletleri'nde Çin'e karşı 202 milyar dolarlık rekor ticaret açığı nedeniyle bu ülke aleyhtarı duyguların arttığı bir dönemde yapıldığını söylüyor.

Amerikalı siyasetçiler Çin'in para birimi yuanın değerinin düşük olduğu, bunun da Çin'e ürünlerini ihraç yolunda haksız bir avantaj sağladığı görüşünde.

Amerikan Senatosu para birimi yuanın değerini artırmadığı takdirde Çin ihraç ürünlerine gümrük vergileri konmasına yönelik bir yasa teklifini onaylama tehdidinde bulunuyor.

İran ve Kuzey Kore'nin nükleer programlarına yönelik sorunlarla Tayvan'ın statüsü de, Washington'daki ABD-Çin zirvesinde ele alınması beklenen konular arasında.

Muhabirimiz Daniel Griffiths, Hu Jintao'nun hedefinin Çin'in büyüyen ekonomik ve askeri gücünün bir tehdit unsuru olmadığı yolunda Washington'u ikna etmek olduğunu söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48