banner39

ABD'de Çin'e karşı ceza tasarısı

Amerikalı senatörler parasının değerini düşük tutan Çin'i cezalandırmak istiyor

Arşiv 17.03.2010, 14:52 17.03.2010, 16:07
ABD'de Çin'e karşı ceza tasarısı



Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir grup senatör, para birimi Yuan’ın değerini yükseltmediği takdirde Çin’in cezalandırılmasını öngören bir tasarı hazırladı.

Demokrat ve Cumhuriyetçi partili iki senatörün hazırladığı tasarıda, Maliye Bakanlığı’nın, Çin’in, parasının değerini düşük tutarak ihraç mallarına uluslar arası piyasalarda haksız rekabet gücü kazandırmasını soruşturması öngörülüyor.

Yasa tasarısında, bakanlığın, her hangi bir ülkenin parasının değerini düşük tutup tutmadığını incelemesi ve düşük tutan ülkelerden alınan mallara özel gümrük uygulanması isteniyor.

Başkan Barack Obama geçen hafta Çin’den, Yuan’ın değerinin piyasa koşulları tarafından belirlenmesini istemişti.

Çin ise, ABD baskılarına karşı parasının değerini "mantıklı" bir ölçüde tutacağı açıklaması yaptı. ABD'ye Yuan’ın değerini siyasi bir mesele haline getirmemesi uyarısında bulunan Pekin yönetimi, aksi takdirde dünya ekonomisindeki yavaşlama sorununu çözmede işbirliğinin etkileneceğini belirtti.

IMF DE ABD'DEN YANA ÇIKTI

IMF de Çin'in para birimi yuanın değer kazanmasına izin vermesi gerektiğini söyledi, yuanın değerinin çok altında işlem gördüğünü belirtti.

IMF başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın yaptığı açıklamada yuanın düşük değerinin mali krize yol açan küresel dengesizliklerin bir parçası olduğunu savunuldu.

IMF başkanı Strauss-Kahn da yuanın değer kazanması sonucunda gelecekte küresel ekonominin daha istikrarlı olacağını söyledi.

Bu arada Dünya Bankası, Çin'in 2010 için büyüme tahminlerini yüzde 9'dan yüzde 9,5'a çıkardı.

Ancak Pekin'e enflasyonu frenlemesi ve mülk fiyatlarındaki şişkinlikten kaynaklanan riski azaltmaya çalışması uyarısında bulundu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?