banner39

ABD'de Demokratların zaferi

Demokratların Temsilciler Meclisi çoğunluğunu ele geçirdiği belli oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'de Demokratların zaferi

ABD Kongresi ara seçiminde oyların çoğu sayılırken, Demokratların Temsilciler Meclisi çoğunluğunu ele geçirdiği belli oldu.

 

Demokratlar Indiana, Kentucky ve Connecticut gibi kritik eyaletlerdeki Temsilciler Meclisi sandalyelerini kazanmayı başardılar.

 

Bu durumda Amerikan tarihinde, Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı olacak olan Demokrat Nancy Pelosi seçim zaferini ilan ettiği konuşmada, Irak politikasında değişiklik zamanının geldiğini söyledi. Pelosi, "Amerika bu felakete gidişi sürdüremez" diye konuştu.

 

Beyaz Saray da Demokratların Temsilciler Meclisinin denetimini ele geçirmek için gerekli 15 sandalyeyi ele geçirmiş göründüğünü kabul etti.

 

Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, "Demokratlar Temsilciler Meclisi'nin denetimi kazanmış görünüyor. Demokrat çoğunluğun liderleriyle Irak'daki savaşı kazanma, terörle savaş ve ekonomide büyümenin devamı konularında işbirliği yapmayı umuyoruz" diye konuştu.

 

Demokratların Senato'nun kontrolünü ele geçirmek için altı; Temsilciler Meclisi için ise 15 sandalyeye ihtiyacı vardı.

 

Senato ortada

 

Demokratlar Senato üçte bir yenileme seçimlerinde de hedef aldıkları altı eyaletten üçü, Ohio, Rhode Island ve Pennsylvania'da seçimi kazandılar.

 

Ama bir çok eyalette yarış hala başa baş olduğundan Senato'da çoğunluğu ele geçirmek için gerekli altı üyeliği alıp alamıyacakları belli olmadı.

 

Son olarak Tennessee'de Cumhuriyetçi adayın kazanması Demokratların bu umudunu azaltmış görünüyor.

 

Valilikler

 

Demokratlar 36 eyalette yapılan valilik seçimlerinde de iyi sonuçlar alıyor. Massachussetts, Maryland, Arkansas, Colorado, Ohio ve New York valiliklerini Demokratlar kazandı.

 

Seçimlerde ABD Kongresi'nin iki kanadından Temsilciler Meclisi'nin tamamı, Senato'nun ise üçte biri yenileniyor.

 

Ayrıca 36 eyalette valiler de seçiliyor.

 

Bazı eyaletlerde ise toplam 200 yerel konuda referanduma gidiliyor.

 

Cumhuriyetçi Parti, Başkan Bush'un görevde olduğu son altı yıldır Kongre'nin iki kanadında da çoğunlukta.

 

Kongre'de çoğunluğu Demokratların ele geçirmesi, Bush'un istediği yasaları geçirmesini zorlaştırabilir.

Bu seçim, Bush yönetimi açısından bir tür güven oyu olarak da görülüyor.

 

Associated Press ajansı tarafından yaptırılan bir sandık çıkış yoklamasına göre, Amerikalıların üçte ikisi, Irak'taki gelişmelerin, oylarının yönünü belirlemede çok önemli olduğunu söylüyor.

 

Ama yine aynı yoklamaya göre, seçmenlerin yüzde 80'i ekonomi, yolsuzluk ve skandalların da oylarını belirlemekte önemli olduğunu belirtti.

 

Sorunlar

 

Seçimde, bir çok eyalette elektronik oy verme makineleri kullanılıyor.

 

Ancak, makinelerin bir çok yerde arızalandığı ve bunun sayımı geciktireceği gibi, sonuçlara itirazları da artıracağına dikkat çekiliyor.

 

Gelen son haberlerde, arızalar yüzünden altı eyalette oy verme işleminin yarım saat ile birbuçuk saat arasında uzatıldığı bildirildi.

 

Bilgisayar ve elektronik oy verme cihazlarındaki arızalardan en çok etkilenen eyaletler, Indiana, Ohio, Pennsylvania, Tennessee, Colorado, Illinois, Florida, New Jersey, Virginia ve Maryland.

 

Virginia eyaletinde yetkililer, bazı seçmenlerin telefonla tehdit edildiği ihbarları üzerine Federal Soruşturma Bürosu FBI'a başvurdu.

 

Kaynak: BBC

 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?