banner39

ABD'de ders kitaplarında İslam'a hakaret

10 yaş üstü öğrenciler için hazırlanan seri, İslamiyet hakkında kışkırtıcı ve yanıltıcı ifadelerle dolu.

Arşiv 17.03.2010, 13:05 17.03.2010, 13:30
ABD'de ders kitaplarında İslam'a hakaret


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çocuklar için ders kitapları olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde satışa çıkarılan bir kitap serisi İslam hakkında "kışkırtıcı, yanıltıcı ve yanlış" bilgiler ve tasvirler içerdiği gerekçesiyle müslümanların tepkisini çekti.

Müslüman sivil özgürlükler grubu Amerika-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Pennsylvania şubesi, "İslam Dünyası" üst başlığıyla Mason Crest Yayıncılık tarafından yayımlanan kitaplara karşı toplumu bilinçlendirmek için bir kampanya başlattı.

Kitapların genel temasının "Müslümanların doğasında şiddet olduğu, İslam'ın ikinci sınıf bir din olduğu ve toplumun Müslümanlara karşı dikkatli olması gerektiği" olduğunu kaydeden CAIR sivil haklar direktörü Moin Havaca, "Bu kitaplar okulun eğitme görevini yerine getirmiyor" dedi.

Kitaplar hakkında yüzlerce şikayet aldıklarını kaydeden Havaca, serideki farklı kitaplarda kullanılan bazı ifadelerden örnekler de verdi. "Amerika'da Müslümanlar" kitabında "bazı Müslümanlar, terörizmi de kullanarak Amerikan toplumunu dönüştürmek için Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti" ifadesi yer alırken, başka bir sayfada iki başörtülü kızın gülen bir resmini altında "Güvenlik Tehditleri" altyazısı görünüyor.

Havaca kitaplardaki sorunun sadece bir dizi cümleden ibaret olmadığını, kitapların tümünde 'kapsamlı bir İslam karşıtı ton ve mesaj" yer aldığını belirtti.

"Avrupa'da İslam" kitabının ise 1988'de başladığını ve yedisi uçak kaçırma veya diğer şiddet olaylarını içeren 10 olayın örnek olarak verildiğini belirten Havaca "Müslümanlar binlerce yıldır Avrupa'da....Bu çok saçma" dedi.

Mason Crest yayınevinin 10 kitaptan oluşan seriyi Neo-Con olarak tanınan Dış Politika Araştırma Enstitüsü ile işbirliği yaparak hazırladığı, kitapların 10 yaş ve üstü çocuklara yönelik olduğu kaydediliyor.

Enstitü başkanı Harvey Sicherman ise, "fotoğrafın yanlışlıkla o başlık üzerine yerleştirildiğini" savunurken, Amerika'ya göç eden Müslümanlar hakkındaki ifadenin ise doğru olduğunu iddia etti, "Bazı insanlar ABD'ye terör için geldi ve bu cümleye nasıl itiraz edilebilir anlamıyorum" dedi.

Yayınevi ise müslümanların itirazları konusunda yorum yapmayı reddetti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?