banner15

ABD'de dev Türk İslam Kültür Merkezi açılıyor

Diyanet İşleri, içinde büyük bir caminin de bulunacağı dev bir merkez açıyor

ABD'de dev Türk İslam Kültür Merkezi açılıyor


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu, 8 gün süren ABD gezisinin ardından yaptığı açıklamada, Amerika'ya İslam Kültür Merkezi açacaklarını söyledi.

DÜŞÜNCE KURULUŞU GİBİ

Cami dışında konferans salonu, öğrenci yurtları, kadın ve gençlik merkezleri bulunacak. Türk-İslam merkezi, think-thank kuruluşu gibi çalışacak. Dev projenin iki hedefi var: Birincisi Türkleri, başka ülkelere ait oluşumlardan uzaklaştırmak.

TÜRK MODELİ ANLATILACAK

İkinci ve daha önemli hedef ise, İslam'ın Batı'daki olumsuz imajını değiştirmeye katkıda bulunmak. Bardakoğlu, 'Müslümanlık için olumlu düşünenler yüzde 10'u geçmiyor. Türkiye'nin birikimini, özgün dindarlığını anlatmak lazım' dedi.

Diyanet'in Amerika'da 60 dönüm arazi aldığını belirten Bardakoğlu, ABD'deki Türklerin bir araya gelebilmesi için 800 kişilik caminin de olacağı bir merkez yaptıracaklarını söyledi

ABD'de Kutlu Doğum programlarına katılan, Harvard gibi dünyanın en ünlü üniversitelerinde akademik sunumlar yapan Bardakoğlu, bu ülkede yaşayan Türklerin ülke ile bağlarını kuvvetlendirecek yeni projelerini açıkladı. Kendisinin mütevelli heyeti başkanı olduğu Türkiye Diyanet Vakfı'nın Washington'da 60 dönüm arazi aldığını belirten Bardakoğlu, buraya Türk-İslam Kültür Merkezi Kompleksi kuracaklarını, komplekste 800 kişilik caminin yanı sıra, yurt, kadın ve gençlik merkezleri olacağını söyledi.

11 Eylül olayının ardından Batı'da İslam fobisinin hızla yükseldiğini belirten Bardakoğlu, "Batı dünyasında Müslümanlık ile ilgili olumlu düşünenler yüzde 10'u geçmiyor" dedi. Diyanetin yoğun Avrupa faaliyetleri nedeniyle ABD'yi ihmal ettiğini belirten Bardakoğlu şunları söyledi:

EZAN DUYGULANDIRDI

Washington ve New York'ta Kutlu Doğum etkinliği yaptık. Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi Kutlu Doğum programları her tarafı birleştiren, görüşü, bölgesi, etniği olmaksızın, peygamber sevgisi etrafında buluşturan bir toplantı oldu. Biz de Türkiye'nin selamını götürdük. Oradaki insanlarımız buluştu ve bir festival havası oldu. İstiklal Marşı onları çok duygulandırıyor. Bayrak ve ezan da. Aylardır, yıllardır ezan sesine hasret insanlar için büyük duygu yoğunluğu yaşandı. Onlar için ezan daha farklı anlam taşıyor.

TÜRKLERİN BİR CAMİİ YOK

Washington'da bizim Türk toplumunun bir camisi yok. Türkiye Diyanet Vakfı'nın bir geniş arazisi var. Washington'un 30 mil kadar kenarında. Kültür merkezinde cami, konferans salonu, think-thank kuruluşu, öğrenciler için yurtlar, dernek merkezi, kadın kolları, gençlik faaliyetleri merkezi... Wahsington'da Türk İslam Kültür Merkezi Kompleksi'nin başlangıcını yaptık. Gerekli prosedür yürütülecek.

3 BÖLÜMLÜ KOMPLEKS

Kompleks üç bölümden oluşuyor. Birincisi 700-800 kişilik, yaklaşık 500 metrekarelik bir cami, ikincisi, konferans salonunun olduğu bir bina, 700-800 metrekareye oturan iki katlı bir bina, üçüncüsü yine 700-800 metrekareye oturan ikinci bir bina. O da yurt, öğrenci faaliyetleri, araştırma merkezi olarak. İki bina, bir de önüne cami. 60 dönümün geri kalan kısmı sivil aktiviteler için kullanılabilir. Orada bir düşünce merkezi, kadın, gençlik merkezi, spor merkezi bir kompleks gibi düşünmek lazım. Çocukların oynayacağı salondan, yuvaya kadar. Hepsi birden olursa Türk toplumu oraya gelip hoşça vakit geçirir.

15 BİN TÜRK ÖĞRENCİ VAR

Cami cemaatleri ile buluştuk. Diğer ülkelere göre ABD'de daha elit, daha okumuşlar, bayanlar, gençler sosyal hayata katılmaya daha hevesli. Amerika'da yaklaşık 15 bin Türk öğrenci var. Bunların sadece okuması değil, bizi iyi temsil etmeleri; Türkiye ile olan bağın korunması; bir de ülkemize gelip bunların faydalı olması gerekli. Bu üçünü gözetmeliyiz. İslam Kültür Merkezi, etkinliklerde insanlarımızı bir araya getirecek.

Kaynak: Akşam

 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 16:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35