banner15

ABD'de Dink sevgisi

Hrant Dink'in öldürülmesi New York Protesto edilirken, Dink için Washington'da da dini tören düzenlendiği bildirildi.

ABD'de Dink sevgisi

ABD'nin New York kentinde, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi protesto edildi.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (Armenian National Committee of America) tarafından organize edilen protesto eyleminde, Türkiye aleyhine sloganlar atıldı ve broşürler dağıtıldı.

Akşam saatlerinde Manhattan'da toplanan yaklaşık 400 kişi, Türkevi'nin bulunduğu caddenin tam yanındaki 46. sokağın köşesinde toplandı. Grup ellerinde ''Hrant Dink Ermeni Soykırımının İnkarının Kurbanıdır'', ''301. Madde Kalksın'', ''91 Yıllık İnkardan Sonra Soykırım Devam Ediyor'', ''Şimdi Adalet'' ve ''Hepimiz Ermeniyiz, Hepimiz Hrant'ız'' yazılı pankartlar taşıdı.

Sokağın karşı tarafında toplanan 20 kişilik Türklerden oluşan başka bir grup ise ''Ermeni Yalanlarına Son'' ''Türk Arşivleri Açık, Ermeni Arşivleri Nerede?'' ''Bugün ve Daima Türküz'' şeklinde pankartlar taşıdılar ve karşı tarafın protesto gösterisi başlayınca onları yuhaladılar.

WASHİNGTON'DA DİNİ TÖREN DÜZENLENDİ

İstanbul'da geçen hafta uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren ve dün toprağa verilen gazeteci Hrant Dink, Washington'da düzenlenen dini törende anıldı.

Amerikan Ermeni Meclisi (AAA) adlı kuruluşunun girişimiyle St. Mary Ermeni kilisesinde düzenlenen törene, ABD'nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Piskopos Vicken Aykazian ile din adamları ve Washington'daki Ermeni toplumunun mensupları katıldı.

Törende kısa bir konuşma yapan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Fried, "cesaret adamı" olarak nitelendirdiği Hrant Dink'in, hoşgörü ve uzlaşmaya dayalı daha iyi bir dünya vizyonu olduğunu anlattı. Fried, "Cenaze töreninde onbinlerce kişi, Ermeniler ve Türkler, sokakları doldurarak Dink'in vizyonuyla olan dayanışmalarını dile getirdi. Dink'in vizyonu böylece gerçeğe dönüştü" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48