banner39

ABD'de doktorların ilaç skandalı

ABD'li doktorların çok büyük bir bölümü reçete yazarken, hastalık değil de ilaç şirketleri ile olan bağlantılarını baz aldığı iddia edildi.

Arşiv 26.04.2007, 10:03 26.04.2007, 10:03
ABD'de doktorların ilaç skandalı

ABD'de yapılan bir araştırma sonuçları hastaların tedavisi için verilen ilaçların kendi tedavileri için en iyi sonucu veren markalardan daha çok doktorların ilaç şirketleri ile olan bağlantılarına göre seçildiğini ortaya koydu.

ABD'li doktorların çok büyük bir bölümü reçete yazarken ilaç şirketleri ile olan bağlantılarını baz aldığı iddia edildi.

Yapılan bir araştırmaya göre hastaya ilaç verilmesi konusunda, hastanın tedavisi için en iyi sonucu veren ilacın tercih edilmesinden çok doktor ile ilaç şirketleri arasındaki bağlantının önem taşıdığı kaydedildi.

ABD'li ve Avusturalyalı araştırmacılar tarafından yapılan incelemede ABD'li doktorların yüzde 25'inin ilaç şirketlerinden direkt olarak para aldıklarını kabul ettiklerini bildirdikleri ifade edildi.

Bu arada doktorların yüzde 94'ünün herhangi bir şekilde ilaç şirketleri ve temsilcileriyle yakın ilişkilerde oldukları kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?