ABD'de Ernesto kasırgası alarmı

ABD, Katrina kasırgasından tam bir yıl sonra Ernesto kasırgasının etkisi altına giriyor.

ABD'de Ernesto kasırgası alarmı

Karayiplerden doğan fırtına güçlenerek New Orleans, Meksika Körfezi ve Haiti kıyılarını tehdit ediyor. Haiti'de sellere yol açan kasırga nedeniyle, Küba'da kıyı bölgelerinden 200 bin kişi tahliye edildi. 2006 yılının ilk kasırgası olan Ernesto’nun geçtiğimiz yıl Katrina afetinin vurduğu New Orleans’ı tehdit edebileceği bildirildi. Haiti’nin güney kıyılarında da kasırga uyarısı yapıldı. Halen Haiti yakınlarında bulunan Ernesto’nun etkilerine karşı önlemler alınıyor. Lousiana eyaletinin valisi tüm körfez kıyısının alarma geçtiğini bildirdi.
 
Kasırgadan etkilenmesi beklenen bölgelerde yaşayanlar, evlerini güçlendirmek için yapı malzemesi almak ve erzak depolamak için alışveriş merkezlerine akın etti. Ernesto kasırgası, Küba'ya ve ABD'nin Florida kıyılarına doğru ilerliyor. 1’inci derece şiddetindeki kasırganın, Meksika körfezinde 2’nci dereceye yükseleceği tahmin ediliyor. Florida'da kıyı bölgelerinden tahliyeler yapılıyor.

Florida'da olağanüstü durum

Ernesto kasırgasının yaklaşmakta olduğu ABD'nin Florida eyaletinin valisi Jeb Bush, olağanüstü durum ilan etti. Florida Keys adalar zincirinde bulunan ziyaretçilerin bölgeyi terk etmeleri, gelmeyi planlayanların da ziyaretlerini iptal etmeleri istendi. Atlantik'te mevsimin ilk kasırgası olan Ernesto'nun Meksika Körfezi'nde ilerlerken şiddetinin 2.dereceye çıkacağı ve Salı günü erken saatlerde Florida sahillerine ulaşacağı tahmin ediliyor. ABD tarihinin en büyük doğal afetleri arasında gösterilen Katrina kasırgasında, bini aşkın insan ölmüş, 270 binden fazla kişi de evsiz kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER