banner15

ABD'de İkinci Güvenlik Zaafı Testi

ABD Kongresi'nin görevlendirdiği müfettişler, 'kirli bomba' yapmaya yetecek kadar radyoaktif maddeyi Kanada ve Meksika üzerinden gizlice ABD'ye sokmayı başardı.

ABD'de İkinci Güvenlik Zaafı Testi

11 eylül 2001'deki saldırılardan bu yana ABD'de alınan terörle mücadele önlemlerinin zafiyeti uygulamalı olarak ortaya konuyor. Son olarak, ABD Kongresi konuyla ilgili bir rapor hazırladı. Tartışma yaratması beklenen ve aralık 2005 ortasında hazırlanan rapora göre, hükümetin bir parlamento komisyonu olan 'Accountability Office' müfettişlerinin kendilerini, Washington'da kurmaca bir şirketin çalışanları olarak tanıtarak, Nükleer Düzenleme Komisyonu'nun sahte belgeleriyle ABD-Kanada ile ABD-Meksika sınırlarındaki gümrük kapılarına gittiği ifade edildi. Raporda, gümrük görevlilerinin ajanlara sorular sorduğu ve beraberlerindeki yükü incelediklerini, ancak görevlilerin kendilerine sunulan belgelerin sahte olduğundan hiç şüphe etmedikleri belirtildi. Parlamento komisyonu ile İç Güvenlik Bakanlığı'na gönderilen raporda, müfettişlerin hangi gümrük kapılarını kullandığı yazılmadı.
 
Havaalanına bomba soktular
 
FBI yetkilileri ise 17 martta el yapımı bomba üretmek için gerekli malzemeyi ABD'deki 21 havaalanından, güvenliğe takılmadan içeriye sokmayı başarmıştı. ABD hükümet kaynakları denenen 21 havaalanında hiçbir cihaz, makine ve yetkilinin bomba malzemesini tespit edemediğini belirtmiş, federal araştırmacıların, bu denemeleri sırasında bilinçli olarak çantaların fazladan aranmasını sağlamalarına karşın, hiçbirinin bu malzemeleri tespit edemediği ifade edilmişti.

Kaynak: CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48