banner39

ABD'de ilk kadın fetva meclisi

ABD'de bir ilk daha imza atıldı. Kadın imamenin ardından bu kez ilkkadın fetva meclisi kuruldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'de ilk kadın fetva meclisi

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

Dünyanın çeşitli ülkelerinden pek çok Müslüman aktivist kadın, ilk kez uluslararası bir kadın fetva meclisi kurmayı planlıyor. Fetvaya bazı alimler sıcak bakarken kimileri de olumsuz yaklaşıyor.

 

Projenin yöneticisi Daisy Khan, İslam’ın bir hukuk dini olduğunu ve İslami hukukun çatısı altında sosyal adaleti temin eden prensiplerinin açıklanmasının gerektiğini ifade etti.

 

Yüzden fazla Müslüman alim ve aktivist bayanın katıldığı ve ilk uluslararası kadın fetva meclisinin iki gün süren toplantısının konusu İslam’da kadının yerine dair var olan yanlış anlamlar idi.

 

Image
Meclisin yöneticisi Daisy Khan

 

Amerika’daki pek çok sivil toplum kuruluşu ve bazı İslam alimleri ve din adamları, fetva meclisine yönelik olumlu yaklaşımlarını dile getirdi. Batı’daki İslam önyargısını azaltacağı,  dünya genelinde kadın-erkek üstünlüğündeki değerlendirmelere bir basamak teşkil edeceği bu temennilerin bazıları.

 

Müslüman Kadınlar Fetva Meclisi’ne dair bazı kaygılar da yok değil. Boston’daki Suriye asıllı Amerikalı Muhammed Rıza “Böyle bir durum New York’da olmamalıydı. Çünkü bilindik o karışık ve zor politik meseleler kadının gündemine bırakılacak. Kadınlar kendi meseleleri ve toplumdaki statüleri hakkında fikir vermeliler” dedi.

 

Kahire’deki Amerikan Üniversite’sinde görev yapan siyasal bilimci Rebab el-Mehdi, bazı terimleri ve kavramları yeniden yorumlamanın gittikçe daha fazla ilerlediğini ama kendisinin bu teşebbüse tamamen karşı olduğunu ve bu kararın ilerde olumsuz etkilere neden olabileceğini ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?