banner15

ABD'de Irak Tartışması Şiddetleniyor

Amerika'da ilk kez önde gelen bir Demokrat Kongre üyesi Irak'tan derhal çekilme çağrısı yaptı. John Murtha "Irak'ta işler söylendiği gibi gitmiyor," dedi. Murtha, "Aldatmacalarla dolu, hatalı bir politika bu. Ordumuz ısdırap içinde, ülk

ABD'de Irak Tartışması Şiddetleniyor

ABD'de iktidarla muhalefet arasında süren Irak savaşı tartışmasına son olarak, 2003'teki işgali desteklemiş üst düzey bir Demokrat katıldı. Kongre üyesi John Murtha, ABD'nin Irak'tan bir an önce çekilmesi gerektiğini söyledi. Washington'daki bir BBC muhabiri, şimdiye kadar hiçbir Kongre üyesinin askerlerin hemen çekilmesi çağrısında bulunmadığını söylüyor. Murtha'nın çağrısı, Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Irak savaşı öncesindeki istihbaratın kullanımını sorgulayan Demokratlar'a dün sert bir dille yüklenmesini izliyor. Irak savaşının mimarlarından olan Cheney, yönetimi eleştiren Demokratlar'ın 'siyasi avantajları için tehlikeli yalanları yaymaktan çekinmeyen, sahtekar fırsatçılar' olduğunu söylemişti. Vietnam savaşı gazisi eski bir albay olan olan ve Demokratlar'ın savunma konularındaki başlıca sözcülerinden John Murtha ise "Irak'taki savaş bahsedildiği gibi gitmiyor," diye konuştu. "Aldatmacalarla dolu, hatalı bir politika bu. Ordumuz ısdırap içinde, ülkemizin geleceği tehlikede." Murtha, Irak'ı Iraklılara devredeceklerini Aralık ayında seçime hazırlanan Irak halkına bir an önce açıklamaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Tartışma, Amerikan kamuoyunda askerlerin çekilmesi için takvim belirlenmesi baskıların giderek arttığı bir döneme raslıyor.

"Çıkarlarımız zedeleniyor"

Kongre üyesi, Amerikan askerlerinin Irak’ta bulunmasının daha fazla şiddete yol açtığını; Amerika’nın, Irak’ ve Basra  Körfezindeki  çıkarlarını zedelediğini savundu. Irak savaşı için oy veren ve parlak bir askeri geçmişe sahip olan Murtha, hemen çekilme öneren en tanımış Kongre üyesi oluyor. Murtha, çekilmenin Amerikan kuvvetlerinin güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini de vurguladı. Savunma Bakanlığından verilen yanıtta, Amerika’nın zaman içinde sorumluluğu Iraklı birliklere devredeceği belirtildi. Hafta başında Senatoda kabul edilen tasarıda ise, sorumluluğun, önümüzdeki yıl içinde Irak ordusuna devredilmesi öngörülüyor ancak çekilme takvimi verilmiyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48