ABD'de 'Irak'ta iç savaş' tartışması

Bush söylemekten kaçındığı "iç savaş" gerçeğini, NBC bundan sonra kullanacağını duyurdu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'de 'Irak'ta iç savaş' tartışması

NBC'nin tanınmış gazetecilerinden Matt Lauer, "Today" programında yaptığı açıklamada, haber odasında çok derin bir tartışmanın ardından, Irak'taki durumu iç savaş olarak niteleme kararına vardıklarını bildirdi. Lauer, "Silahlı grupların kendi siyasi amaçları için savaşması, iç savaş olarak nitelenmeli" dedi.

NBC'nin bağlı kuruluşu MSNBC'de de ekranda "Irak: İç Savaş" yazısı tekrar tekrar Irak haberlerinde yer aldı. İç savaşın farklı tanımları bulunuyor. Webster'ın yeni dünya kolej sözlüğünde iç savaş, "aynı ülkenin vatandaşları arasında, coğrafi veya siyasi gruplar arasındaki savaş" tanımlaması yer alıyor.

Siyaset bilimcilere göre, iç savaş denilebilmesi için en az bin kişinin ölmüş olması gerekiyor ki Irak'ta bu sınır çoktan aşıldı. Daha muhafazakar tanımlamalar da bulunuyor.

GlobalSecurity.org adlı internet sitesi, beş kriterin karşılanması gerektiğini belirtirken bunları, her grubun belli bir bölgeyi kontrol etmesi, işleyen bir hükümetin olması, kısmen yabancılar tarafından tanınması, düzenli silahlı kuvvetlere sahip olması ve büyük askeri operasyonlara girebilmesi olarak sayıyor.

Bush yönetimi ise Irak'taki durumun iç savaş olduğuna inanmadığı görüşünü yineledi.

Irak Başbakanı Nuri El-Maliki de bu tanımlamaya katılmıyor. Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow, "Orada olan mezhep çatışmasıdır. Belli bir bölgenin kontrolünün sağlanması amaçların başında gelmemektedir ve amaçları demokrasiyi bozmaktır. Bu da iki tarafın birbiriyle toprak veya üstünlük için çatıştığı iç savaştan farklı birşey" dedi.

Amerikan gazetelerinin içinde de The Los Angeles Times, yaz aylarından bu yana haberlerinde Irak'taki durumu "iç savaş" olarak niteliyor. Gazetenin dış haberler editörü Marjorie Miller, "Bu çok basit bir hesap. Ülke parçalanıyor. Bir grup diğerine karşı veya birçok grup başka gruplara karşı. Hangi ülke iç savaşın ortasında olduğunu kabul eder?" dedi.

Amerikan Associated Press haber ajansının uluslararası haberler editörü John Daniszewski de bu konuyu kendi aralarında tartıştıklarını ancak bir karara varamadıklarını, bu nedenle de durumdan "Irak'taki savaş" olarak bahsetmeyi tercih ettiklerini kaydetti.

ABC ve CBS televizyonlarının yetkilileri de bu konuyu sıklıkla tartıştıklarını ancak "iç savaş" nitelemesinin kullanılması yönünde iki kanalın da resmi bir politikası olmadığını kaydetti. CNN televizyonunun da resmi bir kanal politikası bulunmadığı belirtiliyor. Ancak muhabir Michael Ware yayında, "Eğer bu iç savaş değilse ben ne olduğunu bilemeyeceğim" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?